Reklama

Marta Wcisło

Środa, 8 listopada 2023 (14:27)AktualizacjaWtorek, 21 maja 2024 (13:57)

Marta Anna Wcisło to polska polityk, od 2019 roku posłanka na Sejm IX i X kadencji. W latach 2010-2019 zasiadała w Radzie Miasta Lublin. Należy do Platformy Obywatelskiej.

Marta Wcisło
Marta Wcisło/Artur Zawadzki/Reporter

Marta Wcisło

Marta Wcisło - wykształcenie i kariera zawodowa

Marta Anna Wcisło jest magistrem Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła też w 2012 r. studia podyplomowe w Lubelskiej Szkole Wyższej z zarządzania placówkami oświaty oraz z pedagogiki. W 2019 r. ukończyła studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi.

W 2022 roku została absolwentką studiów MBA na Politechnice Lubelskiej.

Marta Wcisło prowadziła rodzinne przedsiębiorstwo z branży handlowej. Zgromadzone doświadczenie przedsiębiorczyni Marta Wcisło wykorzystuje w karierze politycznej, np. współtworzyła Radę Lokalnej Przedsiębiorczości przy prezydencie miasta Lublin oraz działała w Fundacji Polskiego Handlu.

Marta Anna Wcisło - kariera polityczna

Marta Wcisło po raz pierwszy wystartowała w wyborach samorządowych w 2006 roku. Jednak nie uzyskała mandatu radnej miasta Lublina. 

W kolejnych wyborach, w 2010 roku, wystartowała z listy Platformy Obywatelskiej i dostała się do rady miasta. W 2012 roku zdobyła tytuł "Najlepszego radnego Lublina" w plebiscycie gazety "Kurier Lubelski". Mandat radnej zdobyła następnie także w wyborach w 2014 i 2018 roku (choć w tych wyborach startowała z listy Komitetu Wyborczego Krzysztofa Żuka). Od 2014 roku była wiceprzewodniczącą Rady Miasta Lublina

W 2019 roku w wyborach parlamentarnych z listy Koalicji Obywatelskiej uzyskała mandat poselski do Sejmu IX kadencji. Zrzekła się wówczas mandatu radnej w radzie miejskiej. 

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku była liderką listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu lubelskim i uzyskała mandat posłanki na Sejm X kadencji.

Została kandydatką Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Otrzymała pierwsze miejsce na liście w woj. lubelskim.

Marta Anna Wcisło - kontrowersje

W czasie kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu we wrześniu 2023 roku, Marta Wcisło została zaatakowana przez 55-letniego Adama H. na targu w Opolu Lubelskim, gdy rozdawała ulotki wyborcze.

Atakujący mężczyzna został zatrzymany przez policję i usłyszał dwa zarzuty - znieważenia funkcjonariusza publicznego i naruszenia nietykalności cielesnej oraz kierowanie gróźb pozbawienia życia. Sprawcy grożą trzy lata więzienia. 

Olga Lenarczyk, córka Marty Wcisło, została w 2018 roku wiceprezesem Miejskiej Korporacji Komunikacyjnej - spółki powiązanej z miastem Lublin - w czasie, gdy polityk zasiadała w Radzie Miasta Lublina. Jak donosiły media, stanowisko miała objąć bez konkursu. Olga Lenarczyk zrezygnowała następnie z posady.

Marta Anna Wcisło - życie prywatne

Marta Anna Wcisło z domu Kuśmierzjest córką Zenona i Barbary, ma męża i dwoje dzieci - córkę i syna.

Mąż i syn Marty Wcisło są przedsiębiorcami.

Marta Wcisło powtarza, że jest wierną fanką lubelskiego żużla.

Marta Wcisło - Wiadomości

Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...
Wtorek, 17 października 2023 (13:43)
Prawo i Sprawiedliwość zostało zwycięzcą wyborów parlamentarnych i do Sejmu wprowadzi 194 reprezentantów. Koalicja Obywatelska uzyskała 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a...
Wtorek, 26 września 2023 (16:23)
Po tym jak 55-letni napastnik zaatakował Martę Wcisło z PO na targu w Opolu Lubelskim, posłanka zdecydowała się zrobić obdukcję. Jak ustaliła Interia, jeszcze w poniedziałek zrobiono jej USG....

Marta Wcisło - Wideo