Atmosfera się zagęszcza. Ostrzeżenia pogodowe zmieniają kolor
Burze rozpoczęły swój marsz przez Polskę. Obecnie rozwijają się na południu i zachodzie kraju. Synoptycy zdecydowali się na zwiększenie stopnia ostrzeżeń pogodowych. W trzech województwach obowiązuje aktualnie pomarańczowy alert IMGW drugiego stopnia. Wydano również alert RCB. Dowiedz się, gdzie jest burza i w których miejscach trzeba szczególnie uważać.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zmienił stopień zagrożenia burzowego w niektórych województwach. Na części terenów na zachodzie kraju zwiększono poziom alertu z pierwszego do drugiego stopnia. Swój alert w związku z burzami wydało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć, kiedy spadnie deszcz? Ta apka potrafi to określić co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Burze najsilniejsze na zachodzie
W poniedziałek od rana na zachodzie i południowym zachodzie Polski obowiązują alerty IMGW pierwszego stopnia. Z upływem czasu synoptycy zwiększyli jednak stopień ostrzeżeń. Na części tego obszaru. Obecnie na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia. Obejmują one województwa:
- zachodniopomorskie;
- lubuskie (bez powiatu wschowskiego, w którym obowiązuje alert pierwszego stopnia);
- zachodnią część dolnośląskiego (powiat zgorzelecki).
Na tych terenach prognozowane są burze, którym miejscami mogą towarzyszyć silne opady deszczu sięgające 35 mm, a lokalnie nawet do około 50 mm. Oprócz tego miejscami może też padać wiatr grad oraz wiać silny wiatr, osiągający w porywach do 70-80 km/h.
Alert RCB: Pogoda robi się niebezpieczna
"Uwaga! Dziś (27.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - taki komunikat otrzymały osoby przebywające w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim (powiat zgorzelecki).
RCB radzi, by wobec zbliżających się burz:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Burza "przyczepiła się" do części Polski
W dalszym ciągu obowiązują dotyczące burz alerty pierwszego stopnia. Wydano je dla tych województw:
- zachodniej części pomorskiego;
- większości wielkopolskiego (bez powiatów wschodnich);
- zachodniej części kujawsko-pomorskiego;
- większości dolnośląskiego;
- powiatu wschowskiego w województwie lubuskim;
- opolskiego;
- większości śląskiego;
- południowej i zachodniej części małopolskiego.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia na tych terenach obowiązują do godz. 23:00 w poniedziałek.

Gdzie jest burza? Już zaczyna się pojawiać
Jak informują specjaliści z IMGW burze rozwijają się na południu i zachodzie, szczególnie w Sudetach i Tatrach (stan na godz. 11:54). Na tych terenach pojawiają się już przelotne opady deszczu. Błyskawice zaobserwowano już na północ od Otmuchowa. Według IMGW pojedyncze komórki burzowe będą się formować również w Beskidzie Śląskim, na Podhalu i w Tatrach.
Prognozy wskazują, że w ciągu kolejnych 2-3 godzin przelotnych opadów i burz będzie coraz więcej. Początkowo najwięcej tych zjawisk ma być w rejonie Dolnego Śląska, Kotliny Kłodzkiej, na Ziemi Lubuskiej i na Opolszczyźnie.
Potem burze będą się rozwijać w wielu miejscach na Pomorzu Zachodnim, w kierunku Ziemi Lubuskiej.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!