Alert RCB w wielu województwach. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Oprac.: Jakub Wojciechowski
Potężne burze wracają do Polski. W piątek pogoda w wielu miejscach zrobi się niebezpieczna. Wydano alert RCB dla siedmiu województw. Rządowi eksperci przygotowali też porady dla przebywających na zagrożonych terenach. Wiadomo już, gdzie pogoda będzie najgorsza.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w związku z silnymi burzami w piątek. Według IMGW w ich trakcie miejscami może spaść nawet do 40 mm wody, a lokalnie wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 km/h.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Alert RCB: Niebezpieczne burze w Polsce
"Uwaga! Dziś (24.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - komunikat tej treści otrzymały osoby przebywające na terenie siedmiu województw. Alert RCB obowiązuje w następujących województwach:
- śląskim;
- opolskim;
- małopolskim;
- dolnośląskim;
- wielkopolskim (powiaty: gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, średzki, śremski, wolsztyński);
- łódzkim (powiaty bełchatowski, łaski, pajęczański, radomszczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski);
- lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski, Zielona Góra, zielonogórski, żagański, żarski);
RCB radzi odbiorcom, by w miarę możliwości nie opuszczali domów oraz by śledzili komunikaty pogodowe. Specjaliści zalecają również by stosować się do poniższych zasad bezpieczeństwa:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia
W wielu miejscach kraju z powodu burz obowiązują również ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Żółte alerty pierwszego stopnia są aktualne w następujących województwach:
- południowo-wschodnim krańcu zachodniopomorskiego (powiat wałecki);
- południowej części pomorskiego;
- zachodnim krańcu warmińsko-mazurskiego (powiaty iławski i nowomiejski);
- kujawsko-pomorskim;
- północnej części lubuskiego;
- północnej części wielkopolskiego;
- północnej części łódzkiego;
- zachodniej części i południowym krańcu (powiaty przysuski i szydłowiecki) mazowieckiego;
- większość świętokrzyskiego;
- większości małopolskiego;
- północno-zachodniej części podkarpackiego.
Z najsilniejszymi burzami musimy się liczyć na południu i zachodzie. W związku z tym obowiązują alerty IMGW drugiego stopnia dla województw:
- południowej części lubuskiego;
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego;
- południowej części wielkopolskiego;
- południowej części łódzkiego;
- południowo-zachodniej części małopolskiego.
Według ekspertów nie należy lekceważyć ostrzeżeń, nawet tych niższego stopnia:
- Myślimy czasem, że dopiero jak będzie "trójka" to zjawisko będzie potężne. Nic bardziej mylnego, nawet przy "jedynce" tak może się zdarzyć - przekazał rzecznik IMGW-PIB Grzegorz Walijewski w rozmowie z Interią.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!