"Apeluję mocniej niż kiedykolwiek". Prezydent zabrał głos w rocznicę dołączenia do NATO
Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i jako Prezydent RP zawsze to podkreślałem - napisał Andrzej Duda w mediach społecznościowych w 26. rocznicę dołączenia Polski do NATO. Prezydent zaapelował o "jedność" w sprawach bezpieczeństwa Polski.

"26 lat temu Polska przystąpiła do NATO. To historyczne wydarzenie zjednoczyło nas wówczas ponad politycznymi podziałami" - przypomniał w środę prezydent Andrzej Duda na platformie X.
"Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną i jako Prezydent RP zawsze to podkreślałem. A dziś, jeszcze mocniej niż kiedykolwiek, apeluję o jedność w tej fundamentalnej sprawie dla Polski" - napisał Duda.
NATO. 26. rocznica dołączenia Polski
Polska została przyjęta do Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r. Tego dnia w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego.
Wraz z Polską do NATO zostały przyjęte także Czechy i Węgry. Cztery dni później - 16 marca - w kwaterze głównej NATO w Brukseli odbyła się ceremonia przyjęcia trzech nowych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
We wrześniu 2022 roku wniosek o przyjęcie do struktur NATO w trybie przyspieszonym złożyła Ukraina.
USA od początku na czele NATO. Kluczowy artykuł 5
Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, zwana także Sojuszem Północnoatlantyckim (NATO), jest międzynarodowym sojuszem wojskowym między 30 państwami członkowskimi - 28 europejskimi i dwoma północnoamerykańskimi.
Utworzono ją dzięki porozumieniu 12 państw, na czele z USA. Głównym celem Sojuszu miała być obrona obszaru transatlantyckiego przed zagrożeniem ze strony ZSRR, obecnie za największe zagrożenie dla tej struktury uważa się Rosję.
Członków NATO zabezpiecza artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, zgodnie z którym napaść na jednego członka Sojuszu jest jednoznaczna z napaścią na wszystkich jego członków. W takim wypadku pozostałe państwa mają obowiązek wysłać swoje siły do wspólnej ochrony zaatakowanego członka NATO.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!