Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Pierwsze reakcje po egzaminie ósmoklasisty z matematyki. Wiemy, co było w arkuszu CKE

- Lubię matematykę, więc dziś była to dla mnie formalność. Ale mimo wszystko rano się stresowałam i chciałabym, żeby te egzaminy się już skończyły - mówi Marta, uczennica z Krakowa. Podobnie jak inni ósmoklasiści nastolatka pisała w środę egzamin z matematyki. Co było w arkuszu CKE? Uczniowie zdradzają nam treść zadań. Szczególnie jedno okazało się sporym kłopotem.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Matematyka. Pierwsze komentarze
Egzamin ósmoklasisty 2024. Matematyka. Pierwsze komentarze/Łukasz Dubaniewicz/INTERIA.PL

W 2024 roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz szósty. 

Egzamin obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów: języka polskiegomatematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Gdzie szukać arkusza CKE i rozwiązań z matematyki?

We wtorek uczniowie napisali egzamin z języka polskiego. Drugi egzamin to ten z matematyki. Ósmoklasiści rozpoczęli pisanie testu o godz. 9:00.

Uczniowie mieli do dyspozycji 100 minut. Egzamin zakończył się więc o godz. 10:40.

Rozwiązania wszystkich egzaminów będziemy publikować każdego dnia w Interii. Odpowiedzi autorstwa naszych ekspertów będą codziennie po godz. 13 w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024".

Zadanie z truskawkami. Egzamin ósmoklasisty 2024 sprawił problem

O komentarze na gorąco poprosiliśmy ósmoklasistów, którzy egzamin z matematyki mają już za sobą.

- Egzamin był bardzo prosty, zwłaszcza pytania zamknięte - ocenia Mikołaj, uczeń z Niepołomic. - Trochę trudności sprawiło mi zadanie z geometrii o bokach kwadratu, ale później do niego wróciłem i udało się je rozwiązać - dodaje.

Jego znajomi najwięcej problemów mieli z zadaniem rachunkowym z truskawkami, za które można było zdobyć aż trzy punkty.

Jak dowiedziała się Interia, zadanie polegało na obliczeniu zysku ze sprzedaży 120 kg truskawek. W treści zadania zaznaczono, że owoce sprzedawane były w paczkach o trzech różnych wielkościach.

Zadowolona z arkusza jest także Marta. - Bardzo łatwy. W ostatnim zadaniu nie znałam wzoru na ostrosłup, ale wymyśliłam go na podstawie tego, co było w zadaniu i faktu, że są tam trójkąty - opowiada uczennica z Krakowa.

- Lubię matematykę, więc dziś była to dla mnie bardziej formalność. Ale mimo wszystko rano się stresowałam i chciałabym, żeby te egzaminy się już skończyły - podsumowuje.

Z kolei Daria myślała, że poszło jej lepiej. - Ale gdy zobaczyłam odpowiedzi, załamałam się. Połowę z nich miałam źle - mówi uczennica spod Wrocławia.

- Pociesza mnie fakt, że mimo wszystko zdam ten egzamin - dodaje.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Matematyka. Pierwsze komentarze

W Szkole Podstawowej nr 25 im. Władysława Broniewskiego w Lublinie do egzaminu ósmoklasisty podchodzi osiemnaścioro uczniów. Nieliczny rocznik to efekt niżu demograficznego.

- To ma swoje dalsze konsekwencje, wielu dyrektorów liceów uruchamia od przyszłego roku mniej pierwszych klas. Mimo tego, że uczniów jest mniej, wcale nie mają łatwiej z wyborem szkoły - mówi Interii dyrektorka szkoły Iwona Kowal.

Uczniowie lubelskiej szkoły po wyjściu z egzaminu z matematyki mają mieszane uczucia. - Nie jest to przypadek, że ubrałam się na czarno, taki miałam nastrój przed egzaminem. Trochę się stresowałam - mówi Ewa.

- Nie poszło mi źle, ale nie zrobiłam dwóch zadań. W jednym z nich chodziło o obliczenie pola trapezu. Nie potrafiłam przypomnieć sobie dobrego wzoru, próbowałam to liczyć różnymi sposobami, ale w końcu się poddałam - opowiada uczennica. Mimo to, jak podkreśla, jest "w miarę zadowolona" z egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty 2024: Matematyka. Uczeń o zadaniach

Z kolei dla Matweja arkusz nie był trudny: - Myślę, że będzie około 15 punktów. Maksymalnie można było zdobyć 25.

- Nie uczyłem się dużo do egzaminu, bo miało być po prostu to, co na lekcjach. Dałem radę, nie boję się za bardzo o wynik - podkreśla uczeń.

Przed nim jeszcze egzamin z języka angielskiego, ale nie martwi się o niego. - Jeśli będzie to, co przerabialiśmy z panią, to się nie boję. Powinienem sobie poradzić - mówi.

---

Marzysz o świetnym wyniku? Dobrym sposobem na przygotowanie się do egzaminu jest rozwiązywanie zadań z arkuszy z poprzednich lat.

Wszystkie najważniejsze informacje wraz z rozwiązaniami egzaminów tuż po ich zakończeniu znajdziesz w raporcie specjalnym "Egzamin ósmoklasisty 2024"

Sienkiewicz w "Graffiti": Pakt migracyjny zawiera klauzulę, którą można wykorzystać/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także