Ułatwienie dla przewlekle chorych. Jak zamówić e-receptę w aplikacji?
Ministerstwo Zdrowia postanowiło ułatwić życie Polakom, którzy regularnie przyjmują leki na receptę. Od niedawna w aplikacji mojeIKP możemy poprosić lekarza o wystawienie e-recepty na konkretne medykamenty, które były przepisywane wcześniej. To duże udogodnienie dla przewlekle chorych osób. Co konkretnie się zmieniło? Podsumowujemy.

MojeIKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, którą można pobrać dla smartfonów z systemem operacyjnym Android oraz IOS. Pacjenci, który zdecydują się na jej użytkowanie, będą mogli skorzystać z możliwości szybkiego otrzymania e-recepty na konkretne medykamenty.
To duże udogodnienie dla osób przewlekle chorych, które stale przyjmują leki na receptę (np. na cukrzycę czy serce). Od tej pory nie będą one musiały czekać w długich kolejkach przed gabinetami lekarskimi.
Spis treści:
Jak zwrócić się o e-receptę w aplikacji moje IKP?
Jak uzyskać e-receptę w darmowej aplikacji mojeIKP? TO proste i wygodne. Wystarczy kilka kliknięć, aby otrzymać niezbędne leki bez odwiedzania przychodni czy telewizyty.
Najpierw trzeba jednak określić swoją przychodnię i lekarza POZ (w przychodni lub online np. na Internetowym Koncie Pacjenta). Następnie pobieramy moje IKP na swojego smartfona i dokonujemy rejestracji profilu zgodnie z instrukcją na ekranie urządzenia. Potrzebny nam będzie profil zaufany lub e-dowód.
Po wykonaniu tych czynności, najeżdżamy na zakładkę "e-zdrowie" u dołu ekranu, gdzie znajdują się nasze poprzednie e-recepty na leki, które przyjmujemy na stałe. Gdy na długiej liście znajdziemy już medykament, którego zamówieniem jesteśmy zainteresowani w danym momencie, wybieramy opcję "zamów e-receptę".

E-recepta online w moim IKP może nie działać. To warto wiedzieć
Możemy na tym poprzestać lub przed zostawić krótki komentarz dla lekarza, w którym przekażemy swoje uwagi co do skuteczności leku lub jego dawkowania.
Jeżeli dojdzie do pomyłki, (np. poprosimy o nieodpowiedni lek), mamy jeszcze czas, aby anulować "zlecenie". Możemy to zrobić do momentu, w którym specjalista zacznie rozpatrywać naszą prośbę o e-receptę.

To ogromne ułatwienie dla osób starszych i przewlekle chorych, które regularnie kupują te same leki w aptekach. Niestety może się zdarzyć, że po zalogowaniu do systemu nie odnajdziemy przycisku umożliwiającego zamówienie e-recepty na konkretny lek.
W takim przypadku, w sekcji "zamówione" powinna wyświetlić się jednak informacja, że konkretna przychodnia w danym momencie nie realizuje jeszcze takich usług.
Czy można zamówić e-receptę przez internet lub infolinię telefoniczną?
Osoby, które nie chcą (lub nie mają możliwości), aby pobrać aplikację mojeIKP e-receptę na niezbędne leki, bez wychodzenia z domu mogą także zamówić bez jej pobierania w przeglądarce na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.
Standardowo jest także opcja, aby skontaktować się z medykiem, korzystając z infolinii telefonicznej, poprzez czat internetowy lub wideo rozmowę w tym portalu oferującym usługi medyczne.
Czytaj również:
Zobacz także: