Greccy żołnierze walczyli w starożytnych zbrojach. To część ważnego badania

Sebastian Przybył

Oprac.: Sebastian Przybył

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
650
Udostępnij

Greccy żołnierze piechoty morskiej przyodziali starożytne zbroje i stoczyli jedenastogodzinną bitwę rodem z "Iliady" Homera. Wszystko po to, aby wziąć udział w naukowym eksperymencie, pogłębiającym wiedzę na temat tajemniczej zbroi sprzed tysięcy lat. Ochotnicy przeszli specjalne szkolenia, a eksperci badali wpływ ważącego 18 kg pancerza na ich zdolności bojowe.

Tak wyglądała starożytna zbroja mykeńska, która została przetestowana przez żołnierzy
Tak wyglądała starożytna zbroja mykeńska, która została przetestowana przez żołnierzyjournals.plos.org/Andreas Flouris i Marija Markovićmateriał zewnętrzny

Zbroja została odnaleziona 64 lata temu. Jak wynika z badań naukowców, pancerz liczy sobie 3500 lat. Eksperci nie byli jednak zgodni co do jego przeznaczenia. Część z nich uważała, że ważące 18 kg pokrycie służyło do celów ceremonialnych, ponieważ było zbyt ciężkie, by sprawdzać się w boju.

Inni zaś stawiali tezę, że było ono elementem uzbrojenia mykeńskich wojowników walczących na rydwanach. W rozwikłaniu zagadki specjalistom pomogło 13 ochotników z greckiego marines, którzy przyodziali starożytne zbroje i wzięli udział w jedenastogodzinnej inscenizacji bitwy z "Iliady" Homera. Wszystko opisało czasopismo naukowe "Plos One".

Grecja. Żołnierze marines ubrali starożytne zbroje. Przeprowadzono eksperyment

Badacze - pod kierunkiem fizjologa Andreasa Flourisa z Uniwersytetu w Tesalii - sprawdzali, czy pancerz sprawdzał się w boju, jak oddziaływał na mobilność wojowników, a także czy stanowił skuteczną ochronę. Naukowcy uwzględniali m.in. wpływ długotrwałej walki na układ sercowo-naczyniowy i zmęczenie. 

Aby eksperyment mógł zakończyć się powodzeniem, ochotnicy przeszli szkolenie ze starożytnych metod walki; przygotowano także kilka replik odkrycia sprzed tysięcy lat.Próby wykazały, że mykeńska zbroja nie ograniczała ruchów i zdolności użytkowników, a także - mimo dużej wagi osprzętu - nie stanowiła poważnego obciążenia.

Jak dowodzą wyniki, istnieje prawdopodobieństwo, iż cywilizacja mykeńska faktycznie korzystała z pancerza w trakcie walk. Eksperci są zadowoleni z rezultatów swojego eksperymentu i zapowiedzieli dalsze badania nad rynsztunkiem z wykorzystaniem technik komputerowych.

Starożytna zbroja mykeńska z Dendry. Przełomowe odkrycie archeologów

Mykeńska zbroja - która była przyczynkiem dla podjęcia badań - została odkryta w 1960 roku przez prof. Paula Aströma ze Szwecji i dr Nikosa Verdelisa z Grecji w wiosce Dendra na półwyspie Peloponez, nieopodal cytadeli Midea. To właśnie w pobliżu tego miejsca mieściło się centrum starożytnych Myken. Szczyt potęgi tej cywilizacji przypadał na lata 1450 - 1225 p.n.e.

Odkrycie pełnego, płytowego pancerza zostało ogłoszone w archeologii przełomem. Elementy pokrycia wykonanego z brązu były łączone za pomocą skórzanych rzemieni. Tułów użytkownika chronił dwuczęściowy kirys z naramiennikami, a dodatkową ochronę stanowił wysoki kołnierz na szyi, karku i podbródku.

Dolna część zbroi natomiast stanowił fartuch złożony z trzech par wygiętych płyt, które sięgały do kolan. Całość zwieńczona była hełmem z kłów dzika oraz płytami do ochrony policzków. Naukowcy sądzą również, że do uzbrojenia należały także nagolenniki i osłony przedramion, jakie były przymocowane do rąk i nóg lnianymi pasami.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Łączą nas więzy krwi, dzielą poglądy". Rodzinny pojedynek Kolarskich w wyborach do PE
      "Łączą nas więzy krwi, dzielą poglądy". Rodzinny pojedynek Kolarskich w wyborach do PEPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na