Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Dzień Chłopaka już dziś. A kiedy wypada Dzień Dziewczyny?
Międzynarodowy Dzień Dziewczyn został ustanowiony przez ONZ 10 lat temu. Jest to więc stosunkowo nowe i jeszcze mało popularne święto. Warto jednak o nim pamiętać, ponieważ niesie ze sobą ważny przekaz, zwracając uwagę na problemy, z jakimi mierzą się dziewczynki na całym świecie. Kiedy przypada Dzień Dziewczyn i w jaki sposób świętujemy go w Polsce?
Obchodzony 30 września Dzień Chłopaka, czy przypadający na 8 marca Dzień Kobiet to znane i hucznie obchodzone święta. Dzień Dziewczyn cieszy się krótszą tradycją, co sprawia, że wiele osób nie wie o jego istnieniu. Jest to jednak dobry moment na zwrócenie uwagi na kwestie równouprawnienia wśród dzieci i nastolatków oraz sprawienie miłej niespodzianki bliskim dziewczynkom.
Kiedy obchodzimy Dzień Dziewczyn?
Międzynarodowy Dzień Dziewczyn został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 r. Jest on nazywany również Dniem Dziewcząt lub Świętem Dziewczynek. Przypada na 11 października każdego roku. Tym razem będzie to wtorek. Mimo że wiele osób porównuje go z obchodzonym w marcu Dniem Kobiet, jego przesłanie jest zupełnie inne.
Międzynarodowy Dzień Dziewczyn ma ważną misję
Powołując Międzynarodowy Dzień Dziewczyn Rada ONZ miała na celu zwrócenie uwagi na kwestie braku równouprawnienia oraz trudności, z jakimi dziewczynki w wielu częściach świata muszą się mierzyć od najmłodszych lat.
Jak podają ONZ oraz UNICEF:
- aż 16 mln dziewczynek w wieku 6-11 lat nie ma szans na rozpoczęcie nauki w szkole (w przypadku chłopców liczba ta jest o połowę mniejsza),
- 12 mln niepełnoletnich dziewcząt każdego roku wydawanych jest za mąż,
- co 3. dziewczynka i kobieta na świecie doświadczyła przemocy seksualnej lub fizycznej,
- co 3. dziewczyna w wieku 15-19 lat poddawana jest okaleczaniu narządów płciowych - praktyka ta wciąż występuje w ponad 30 krajach na świecie,
- w wielu miejscach kobiety nie mogą ubierać się tak, jak chcą, wyrażać swoich poglądów, podejmować pracy zarobkowej, a nawet prowadzić samochodu
Organizacje zwracają również uwagę na fakt, że polskie dziewczynki mają najniższą samoocenę wśród nastolatek z 42 przebadanych krajów. Te dane są niepokojące, a każda inicjatywa wspierająca dziewczynki i przekonująca je, że mają takie same prawa do nauki i rozwoju jak chłopcy, jest cenna.
Dzień Dziewczyn każdego roku obchodzony jest pod innym hasłem. Pierwsze z nich brzmiało "Moje życie, moje prawo, koniec dziecięcych małżeństw". W kolejnych latach zwracano uwagę na takie kwestie jak mniejsze szanse na kompletną edukację, problemy z samooceną i odżywianiem, bezpłatną pracę zarobkową nieletnich czy gorszy dostęp do Internetu, co miało duże znaczenie w czasie pandemii.
Ambasadorką Międzynarodowego Dnia Dziewczyn jest m.in aktorka i działaczka społeczna Emma Watson.
Jak obchodzony jest Dzień Dziewczyn?
Głównym celem tego święta jest okazanie dziewczynkom i wchodzącym w dorosłość nastolatkom wsparcia, a także pokazanie, że bycie kobietą nie musi oznaczać mniejszych szans na osiąganie celów.
W wielu krajach w Międzynarodowy Dzień Dziewczyn odbywają się liczne spotkania, wykłady i happeningi, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na problem nierówności płci. Często są one połączone ze zbiórkami prowadzonymi m.in. przez UNICEF czy UNFPA.
Dzień Dziewczyn to doskonały moment na sprawienie koleżankom, siostrom czy przyjaciółkom milej niespodzianki. By sprawić komuś radość, wystarczy symboliczny gest.
Dzień Dziewczynek coraz częściej obchodzony jest w szkołach - najczęściej z tej okazji chłopcy przygotowują dla swoich koleżanek drobne niespodzianki, a nauczyciele realizują specjalny program, mający na celu zwrócenie uwagi dzieci na pewne problemy i dodanie im wiary we własne siły.
Dobrym pomysłem są także życzenia na Dzień Dziewczyny. Można złożyć je osobiście, napisać na kartce okolicznościowej czy wysłać SMS-em.
Czytaj również:
Zobacz także: