Reklama

Reklama

Gorąco w Nowej Lewicy. Żądają od Włodzimierza Czarzastego pilnego zwołania zarządu

Po zawieszeniu przez Włodzimierza Czarzastego znanego europosła Marka Balta w Nowej Lewicy zawrzało. 17 jej posłów żąda pilnego zwołania zarządu krajowego - Interia dotarła do treści wniosku. Posłowie sytuację w partii opisują mocnymi słowami.

Posłowie, którzy podpisali się pod wnioskiem do przewodniczącego Włodzimierza Czarzastego, piszą, że "ze zdumieniem" przyjęli jego decyzję o zawieszeniu europosła Marka Balta.

Posłowie Nowej Lewicy wyśmiewają powód zawieszenia Balta - miałaby nim być współpraca z PiS. "Taki zarzut, sformułowany przez architekta negocjacji z PiS w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, zawiera w sobie potężny ładunek komiczny - ale żarty na bok. Chodzi o poważną decyzję skutkującą gwałtownym wzrostem napięcia wewnątrz naszej partii i klubu" - piszą posłowie.

Reklama

Dalej: "Nie potrzebujemy kłótni: potrzebujemy mądrego, wyważonego przywództwa, by sprawnie i zgodnie ze statutem sfinalizować proces połączenia b. Wiosny i Nowej Lewicy. Nie jest to łatwe zadanie, tak ze względu na sam statut jak i zaciągnięte wcześniej (rzekomo w imieniu całej partii) zobowiązania".

Posłowie wnioskują o zwołanie w trybie pilnym zarządu krajowego, ale poszerzonego o szefów rad wojewódzkich, posłów na Sejm i do Parlamentu Europejskiego. Taki zarząd miałby się odbyć nie później niż 10 lipca. Wniosek trafił do biura Nowej Lewicy dziś o godz. 13.

Pod wnioskiem podpisało się 17 osób - wśród nich politycy uważani do niedawna stronników Czarzastego. Pod dokumentem podpisali się m.in.: Tadeusz Tomaszewski, Tomasz Trela, Romuald Ajchler, Andrzej Rozenek, Rafał Adamczyk, Wiesław Szczepański, Wiesław Buż, Jacek Czerniak, Joanna Senyszyn, Wojciech Konieczny, Robert Kwiatkowski, Katarzyna Kretkowska czy Bogusław Wontor.

- Chcę poznać wszystkie argumenty, które zaważyły na tej decyzji. Tylko tyle i aż tyle. Myślę, że dobrze, żebyśmy porozmawiali sobie na ten temat w gronie parlamentarzystów - przekazał nam poseł Tadeusz Tomaszewski.

- Taka gwałtowność mi się po prostu nie podoba. Nie podoba mi się ten sposób reakcji i działania, ale to sobie przedyskutujemy we własnym gronie - mówi nam z kolei Zdzisław Wolski, poseł z Częstochowy, czyli regionu, którego ta sprawa bezpośrednio dotyczy.

- Prosimy o zwołanie zarządu, ale to decyzja przewodniczącego. To są sprawy wewnętrzne partie i musimy sobie o tym porozmawiać. Nie chcę tego komentować. Będzie zarząd, będziemy rozmawiali - przekazał nam poseł Wiesław Szczepański.

Tymczasem część działaczy Lewicy jest równocześnie zdumiona zachowaniem wobec radnej Gabrieli Łacnej, która od miesięcy przebywa w szpitalu, a również została zawieszona. Interia pisała o tej sprawie.

- Nie wiedziałem wcześniej o jej problemach, ale już teraz słyszałem, że jest poważnie chora. To też jest argument do rozmowy - dodaje Szczepański.

Liczba parlamentarzystów podpisanych pod tym dokumentem sprawia, że sytuacja Czarzastego jest nie do pozazdroszczenia. Opierając się jedynie na arytmetyce, można wysnuć wniosek, że stracił większość we własnej partii, a tym samym sprawczość. Pytanie, czego będą żądali od niego posłowie podczas zarządu krajowego, ale nie można wykluczyć, że spróbują wymusić jego odejście.

Łukasz Szpyrka

Reklama

Reklama

Reklama