Reklama

Donald Tusk spotkał się z Angelą Merkel ws. kryzysu na granicy

List Donalda Tuska do przywódców europejskich to jedynie część działań, jakie lider Platformy Obywatelskiej prowadzi w sprawie kryzysu na granicy. Jak dowiedziała się Interia, w tej sprawie Tusk spotkał się w poniedziałek z Angelą Merkel w Berlinie. Nasze informacje potwierdza Jan Grabiec, rzecznik prasowy PO.

Jak dowiedziała się Interia, Donald Tusk spotkał się w Berlinie z Angelą Merkel w poniedziałek późnym wieczorem na spotkaniu roboczym. Lider Platformy Obywatelskiej miał jej nakreślić sytuację, jaka ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Przekonywał, że działania reżimu Aleksandra Łukaszenki zagrażają nie tylko Polsce, ale też Litwie i całej Unii Europejskiej. Potwierdzenie tych słów ma odzwierciedlenie w liście, który Tusk wystosował do europejskich przywódców.

- Nie będę zaprzeczał, takie spotkanie miało miejsce w poniedziałek późnym wieczorem. Dotyczyło sytuacji na polsko-białoruskiej granicy - przyznaje w rozmowie z Interią Jan Grabiec, rzecznik PO.

Reklama

Zaraz po spotkaniu Tusk udał się do Brukseli, gdzie, jak przekonują rozmówcy Interii, prowadzi ofensywę dyplomatyczną. W jego agendzie ma się znajdować wiele spotkań z przywódcami europejskimi, a także liderami instytucji unijnych.

List otwarty do przywódców

Otoczenie Platformy Obywatelskiej liczy, że działania Tuska będą komplementarne w stosunku do tych, które niezależnie podjęli najważniejsi światowi politycy. W tej sprawie szefowa KE Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem.

Według naszych informacji Tusk, z przerwą na spotkanie z ZNP w Gdańsku, miał liczne spotkania od wtorku do środy. Planuje też zostać w Brukseli również 11 listopada.

Politycy z otoczenia byłego premiera przekonują, że aktywność dyplomatyczna Tuska związana jest z zachowawczym podejściem polskich władz. Podkreślają, że bierność Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami państw Europy Wschodniej, to za mało, by zażegnać kryzys na naszej wschodniej granicy.

Tusk w środę wieczorem opublikował list otwarty do przywódców europejskich. Pisze w nim m.in. "niezależnie od waszych poglądów na kwestię migracji musimy, podkreślam - musimy, jako wspólnota polityczna użyć wszystkich dostępnych środków nacisku w celu powstrzymania eskalacji napięcia na wschodniej granicy Unii Europejskiej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy