Reklama

Reklama

Apel Tuska do europejskich przywódców. Prosi o solidarność

Lider PO Donald Tusk zwrócił się w środę do przywódców państw-członków UE z apelem o solidarność z Polską i Litwą w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią. Wezwał do użycia "wszystkich dostępnych środków nacisku", by powstrzymać eskalację napięcia na wschodniej granicy Unii. Swoją solidarność z Polska zadeklarowała Kwatera Główna NATO. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska rozszerzy sankcje nałożone na Białoruś.

Lider Platformy Obywatelskiej przebywa w środę w Brukseli, gdzie prowadzi m.in. rozmowy w związku z obecnym kryzysem migracyjnym.

Wystosował też list otwarty do przywódców państw Unii Europejskiej. "Zwracam się do Was, przywódców państw-członków Unii Europejskiej, z gorącym apelem o pełną solidarność z Polską i Litwą w obliczu wstrząsającego kryzysu na granicy z Białorusią" - napisał szef PO.

Zobacz też: Granica z Białorusią. Liczne grupy migrantów przedostały się do Polski

"Niezależnie od Waszych poglądów na kwestię migracji i oceny sytuacji wewnętrznej w Polsce, musimy - podkreślam, musimy - jako wspólnota polityczna użyć wszystkich dostępnych środków nacisku w celu powstrzymania eskalacji napięcia na wschodniej granicy Unii" - podkreślił były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej.

Reklama

"Sytuacja może wymknąć się spod kontroli"

Dodał, iż "dla wszystkich powinno być już jasne, że kryzys ten został spowodowany cynicznie przez Aleksandra Łukaszenkę, a jego celem jest destabilizacja Polski, Litwy i całej Unii". "W każdej chwili sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Chodzi o fundamentalne bezpieczeństwo całej naszej wspólnoty" - wskazał Tusk.

Jego zdaniem, "nie ma już czasu i miejsca na czekanie". "Potrzebne są trudne decyzje wobec Mińska i wsparcie Polski i Litwy. Brak reakcji lub przesuwanie jej w czasie tylko rozzuchwali prowokatorów oraz ich protektorów i doprowadzić może do dramatycznych, trudnych do przewidzenia konsekwencji. Liczę na Waszą mądrość i determinację" - zaznaczył lider PO.

Skan listu szef Platformy zamieścił na swym profilu na Twitterze.

Jak dowiedziała się Interia Donald Tusk rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z Angelą Merkel. Do spotkania doszło w poniedziałek.

Merkel rozmawiała z Putinem

Angela Merkel rozmawiała dziś telefonicznie z Władimirem Putinem o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Niemiecka polityk chce, by prezydent Rosji wywarł wpływ na reżim w Mińsku w sprawie migrantów. Putin odbija piłeczkę i odsyła Merkel i unijne kraje bezpośrednio do władz Białorusi.

Angela Merkel rozmawiała z Władimirem Putinem. Chciała interwencji w sprawie migrantów

Przewodniczący Rady Europejskiej w Polsce

- Przyjechałem do Polski, bo chciałem wyrazić solidarność Unii Europejskiej wobec Polski. Poważnie traktujemy ten kryzys, który powinien się spotkać z jednością i solidarnością Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

Granica z Białorusią. Spotkanie premiera z szefem RE

Szefowa KE spotkała się z Joe Bidenem

Napór migrantów na polską granicę był tematem spotkania Ursuli von der Leyen z Joe Bidenem w Waszyngtonie. 

- Podzielamy z prezydentem Bidenem pogląd, że kryzys na granicy z Białorusią jest skutkiem ataku autorytarnego reżimu - powiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po spotkaniu w Białym Domu. Zapowiedziała też poszerzenie sankcji przeciwko Białorusi.

Von der Leyen spotkała się z Bidenem. Rozmawiali o Białorusi

NATO: pełna solidarność z Polską

Kraje sojusznicze NATO są w pełni solidarne z Polską i innymi sojusznikami, dotkniętymi instrumentalizacją migrantów przez Białoruś. Sojusznicy jasno dali do zrozumienia, że Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys, a wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyka hybrydowa jest nieludzkie, nielegalne i niedopuszczalne" - podała w środę Kwatera Główna Sojuszu.

NATO: Białoruś odpowiedzialna za kryzys. Pełna solidarność z Polską 

Białoruś szkoliła weteranów

W środę w wywiadzie dla EUobserver Pawieł Łatuszka, były białoruski ambasador we Francji i w Polsce oraz były minister kultury przekazał, że władze białoruskie szkoliły afgańskich i irakijskich weteranów do przeprowadzania ataków na polską granicę.

Białoruś szkoliła weteranów. Migranci zdolni do działań terrorystycznych

Jak widać na nagraniach opublikowanych przez MON żołnierze po białoruskiej stronie są wyposażeni m.in w granatniki i broń snajperską. Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy