Reklama

Żona szwedzkiego premiera... pastorem. Otrzymała święcenia kapłańskie

Żona szefa szwedzkiego rządu Brigitta Ed została w niedzielę wyświęcona na pastora kościoła luterańskiego. Podczas uroczystości wspierali ją swoją obecnością premier Ulf Kristersson i ich trzy adoptowane córki.

Żona szefa szwedzkiego rządu została wyświęcona w niedzielę w katedrze w Strängnäs przez biskupa Johana Dalmana na pastora Kościoła Szwecji. To jeden z największych kościołów luterańskich na świecie i największe wyznanie w Szwecji. Wyświęcenie poprzedziło siedem lat nauki i uzyskanie tytułu magistra teologii - podał dziennik "Expressen".

Łzy podczas uroczystości w katedrze

W uroczystości wzięli udział premier Ulf Kristersson, a także trzy córki pary adoptowane z Chin. Wśród gości był także m.in. były premier Szwecji i szef resortu spraw zagranicznych Carl Bildt.

Dziennik "Expressen" relacjonował, że Brigitta Ed stojąc w katedralnej ławie ocierała łzy. 

Reklama

Teraz 54-letnia Birgitta Ed będzie przez rok pomocnikiem pastora w parafii w Strängnäs, które leży 60 km na zachód od stolicy kraju Sztokholmu. Premier i jego żona na stałe mieszkają w tym mieście. Dopiero niedawno żona premiera przeprowadziła się do rządowej rezydencji męża w Sztokholmie.

- W Kościele przede wszystkim nie jestem osobą, która jest z kimś w związku małżeńskim. To raczej premier jest ze mną żonaty - oświadczyła Ed w rozmowie z dziennikiem "Dagen".

- Spędzam wiele czasu na wyjaśnianiu i obronie Kościoła Szwecji przed moimi burżuazyjnymi przyjaciółmi - mówiła.

Z kolei w "Expressen" powiedziała, że praca z najsłabszymi członkami społeczności, gdy jednocześnie jest żoną szefa rządu, to nie problem. - Moje podejście jest takie, że spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za ludzi, którzy w różny sposób są narażeni. To całkowicie fundamentalna kwestia dla dobrego społeczeństwa - powiedziała Birgitta Ed.

Rodzinna tragedia zmienia życie

Birgitta Ed była wcześniej doradcą PR i współzałożycielką agencji Springtime i Six Year Plan. Wspierała m.in. szwedzko-chiński handel. 

Z kolei w 2003 roku odpowiadała za kampanię "Yes to EMU" na rzecz wprowadzenia przez Szwecję euro. Wówczas jednak w referendum Szwedzi opowiedzieli się przeciwko wspólnej unijnej walucie.

W 2017 roku, po 25 latach sukcesów w biznesie Birgitta Ed postanowiła zakończyć karierę, gdy jej mąż został szefem Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Żona premiera uznała, że stanowisko męża koliduje z jej obowiązkami.

Szwecja zniesie ograniczenia prawne w rozwoju energetyki jądrowej

W wywiadzie z "Dagen" żona premiera przyznała jednak, że powód porzucenia dotychczasowej kariery na rzecz Kościoła był inny, nastąpił po rodzinnej tragedii, która ją dotknęła. 

- Mój siostrzeniec odebrał sobie życie w wieku 24 lat, dzień przed Wigilią 2016 roku. Bardzo nas to dotknęło. Kiedy potem wracała codzienność, czułam, że moja praca nie jest aż tak ważna. Czułem, że powinnam zając się czymś, co naprawdę coś znaczy - mówiła dziennikowi.

Polska historia w szwedzkiej katedrze

W katedrze w Strängnäs znajduje się nagrobek księżniczki Izabelli Wazówny (1564-1566), najstarszej córki Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. 

W przykatedralnej bibliotece przechowywane są cenne polonika.

Szwecja trafiła na ekologiczne złoto. To największe takie złoża w Europie

Birgitta Ed to nie jest jedyną żona premiera, która pełni posługę kapłańską. Pastorem jest również Marit Slagsvold, żona szefa rządu Norwegii Jonasa Gahr Store.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szwecja | Pastor | luteranie | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy