Żołnierze walczą na kije i pięści. Delhi i Pekin rozmawiają o spornym terytorium

Tomasz Augustyniak

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,3 tys.
Udostępnij

Pekin i Delhi chcą załagodzić konflikt o terytoria w Himalajach i rozdzielić stacjonujące tam wojska strefą buforową. Rozpoczynającą się kolejną rundę dyplomatycznych negocjacji ma zwieńczyć spotkanie indyjskiego premiera i chińskiego prezydenta.

Indyjscy żołnierze stacjonujący na granicy z Chinami
Indyjscy żołnierze stacjonujący na granicy z Chinami TAUSEEF MUSTAFAAFP

Premier Indii Narendra Modi i prezydent Chin Xi Jinping w przyszłym tygodniu mają się spotkać w kuluarach szczytu grupy BRICS w Republice Południowej Afryki. Wśród tematów rozmów będzie redukcja napięć wokół zadawnionego sporu o terytoria w Himalajach - informują indyjskie media. Azjatyckie mocarstwa nie mają ustalonej granicy w regionie Ladakh oraz w Tybecie, a w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku stoczyły o nie krótką wojnę, w wyniku której chińskie wojsko objęło kontrolą nowe obszary.

W poniedziałek w górskim regionie rozpoczęła się 19. runda rozmów generałów, którzy próbują ustalić protokół postępowania na spornych obszarach, koordynację patroli i zapewnić odpowiednią komunikację pomiędzy żołnierzami obu stron. Spodziewane jest, że podczas swojego spotkania Modi i Xi omówią wyniki tych rozmów i niewykluczone, że w chłodnych relacjach azjatyckich mocarstw dojdzie do przełomu.

Nowy rozdział konfliktu

Ostatnia odsłona trwającego od dziesięcioleci sporu rozpoczęła się w maju 2020 roku. Chińskie wojska przesunęły się wówczas ze swoich dotychczasowych pozycji w kierunku strefy na granicy prowincji Sinciang i indyjskiego Ladakhu, którą zajmowali sąsiedzi. Doprowadziło to do serii potyczek nad rzeką Galwan, w których zginęły dziesiątki mundurowych z obu krajów - pierwsze śmiertelne ofiary tego zatargu od niemal pół wieku.

Walki między mundurowymi toczyły się wręcz - na pięści, kije i kamienie - bo dla uniknięcia eskalacji konfliktu pomiędzy wyposażonymi w broń nuklearną stronami stacjonujące tam oddziały miały zakaz używania broni palnej.

Późniejsze negocjacje nie wyprowadziły azjatyckich gigantów z impasu. Choć w kwietniu zgodzili się na stopniowe wycofywanie oddziałów z niektórych obszarów wzdłuż tzw. "linii faktycznej kontroli", to po każdej ze stron umownej granicy nadal stacjonuje około 50 tys. żołnierzy.

Patowa sytuacja

Nadchodzące spotkanie Modi - Xi widziane jest jako szansa na uspokojenie sytuacji na pograniczu, ale każda ze stron deeskalację widzi inaczej. Indie chciałyby wycofania się Chińczyków na pozycje z początku 2020 roku, negocjowane jest też utworzenie między żołnierzami obu krajów strefy buforowej.

W opublikowanej w poniedziałek analizie profesor C. Raja Mohan z Instytutu Studiów Południowoazjatyckich (ISAS) w Singapurze zwraca uwagę, że rząd Modiego toczy z Pekinem twardą grę i wydaje się być skłonny do przedłużania patowej sytuacji. Nic nie wskazuje także na to, by Xi Jinping był gotów na znaczne kompromisy z sąsiadami, co pokazują jego stosunki z Japonią, Filipinami, Wietnamem i Tajwanem.

Nawet jeśli obie strony wykażą wolę rozwiązania sporu, dyplomaci mają tylko kilka tygodni na dojście do porozumienia przed kolejnym spotkaniem przywódców na zaplanowanym na wrzesień szczycie G-20 w Delhi.

Z Bangkoku dla Interii Tomasz Augustyniak

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Pytanie referendalne o nielegalnych migrantów. Patryk Jaki w „Graffiti”: UE chce nam wcisnąć najgorszych migrantów
      Pytanie referendalne o nielegalnych migrantów. Patryk Jaki w „Graffiti”: UE chce nam wcisnąć najgorszych migrantówPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      1288
      Super
      relevant
      415
      Hahaha
      haha
      156
      Szok
      shock
      215
      Smutny
      sad
      185
      Zły
      angry
      61
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      2,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na