Zmiana polityki UE? Premier Szwecji o specjalnych ośrodkach dla imigrantów
Premier Szwecji zapowiedział, że w marcu Unia Europejska może zaproponować utworzenie "ośrodków powrotu" dla nielegalnych imigrantów. Zapowiedź Ulfa Kristerssona padła po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Kristersson pochwalił też założenie przez Włochy ośrodków dla imigrantów w Albanii.
W czwartek premier Szwecji Ulf Kristersson oznajmił, że w marcu 2025 r. Unia Europejska może zaproponować utworzenie "ośrodków powrotu" dla nielegalnych imigrantów.
- Jeśli zasady, których dotychczas używaliśmy, okazują się niewystarczające, będziemy musieli je zmienić - zaznaczył Kristersson.
Zapowiedź padła po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Obaj przywódcy chcą skłonić UE do przeciwdziałania nielegalnej migracji.
Premier Szwecji chwali włoskie ośrodki w Albanii
Premier Szwecji pozytywnie odniósł się do współpracy Włoch z Albanią w prowadzeniu ośrodków recepcyjnych dla uchodźców, gdzie oczekują na rozpatrzenie wniosku o azyl. To pierwsze takie ośrodki działające oficjalnie poza UE.
- Jeśli są bezpieczne kraje (Albania), to należy je wykorzystać. To nie jest tak, że istnieje ogólne prawo do przyjazdu do kraju, do którego chcesz przyjechać - skomentował Kristersson.
Jak zauważa Agencja Reutera, podjęcie tematyki migracji przez konserwatystów wiąże się ze wzrostem poparcia dla skrajnej prawicy w Europie.
Spotkanie Kristerssona z premierem Austrii to część działań na rzecz współpracy z krajami Europy Środkowej. We wtorek premier Szwecji odniósł się przychylnie do inicjatywy premiera Donalda Tuska dotyczącej bezpieczeństwa na Bałtyku oraz wspólnych patroli.
Zmiany w polityce migracyjnej i wzrost poparcia skrajnej prawicy w Europie
W październiku przywódcy krajów UE uzgodnili, że skłonią Komisję Europejską (KE) do przygotowania nowych przepisów, które ułatwią deportację nielegalnych imigrantów. Podczas październikowego szczytu wsparcie zyskała też inicjatywa Polski dotycząca zawieszenia aplikacji osób szukających azylu na granicy z Białorusią i Rosją.
W odpowiedzi przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wezwała kraje członkowskie do przyspieszenia wdrażania przyjętego w maju 2024 r. paktu o migracji i azylu.
Na początku grudnia portal Politico ustalił, że KE pracuje nad nową dyrektywą, która ma określić zasady deportacji nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia. Rozważa się także wprowadzenie nakazu meldowania się w ośrodku dla imigrantów.
Spośród 484 tys. obywateli państw spoza UE, którym nakazano opuszczenie Unii w 2023 roku, tylko 20 proc. powróciło do kraju pochodzenia.
Źródło: Agencja Reutera, Sweden Herald
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!