Reklama

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Morawiecki: Pseudoekologiczny wymysł

Wtorkowa decyzja Rady Unii Europejskiej dotycząca zakazu sprzedaży i rejestracji aut spalinowych po 2035 roku wywołała niemałe zamieszanie. Polska sprzeciwiła się przyjęciu takiego rozwiązania. Dziś do rozporządzenia w swoich mediach społecznościowych odniósł się premier Mateusz Morawiecki. "To pomysł nie do zaakceptowania" - napisał szef rządu, publikując jednocześnie film, obrazujący stosunek partii rządzącej do całej sprawy.

"Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł NIE DO ZAAKCEPTOWANIA przez rząd Prawa i Sprawiedliwości" - napisał na Twitterze w czwartkowe przedpołudnie premier Mateusz Morawiecki.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Morawiecki: Pseudoekologiczny wymysł

"Zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli! Chcemy zielonej transformacji, która rozumie i wspiera kraje członkowskie, a nie niszczy ich gospodarki i budżety zwykłych obywateli" - podsumował szef polskiego rządu. Pod wpisem Mateusz Morawiecki zamieścił także materiał wideo.

Reklama

"Ekologia to jeden z priorytetów polskiego rządu" - od takich słów zaczyna narrator filmu i kontynuuje - "ale nie wtedy, gdy jej cele są wyznaczane w zakulisowych negocjacjach sprzecznych z wolą i interesami milionów Europejczyków, w tym Polaków". 

Dalej słyszymy w filmie o tym, że Polska, jako jedyny kraj, sprzeciwiła się decyzji Rady Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku. W materiale podkreślone zostaje, że konsekwencje tej decyzji wszyscy odczują znacznie wcześniej - mowa o uderzeniu w budżety domowe i przemysł czy wykluczeniu komunikacyjnym. "Nie można robić ekorewolucji pod dyktando bogatych krajów i wielkich koncernów" - słyszymy w spocie. 

Zakaz rejestracji aut spalinowych. UE podjęła decyzję

Decyzję, dotyczącą podjęcia zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych od 2035 roku, podjęła we wtorek Rada Unii Europejskiej. Celem nowych przepisów jest przede wszystkim ograniczenie emisji CO2 pochodzącej ze środków transportu. W komunikacie Rady czytamy, że "głosowanie było ostatnim etapem całego procesu oraz, że rozporządzenie zostanie opublikowane i wejdzie w życie".

Polska od początku sprzeciwiała się przyjęciu takiego rozwiązania. Mówiła o tym m.in. minister środowiska i klimatu Anna Moskwa. - 2035 rok jest za wczesny i nie jest oparty na rzetelnych analizach. Na kolejnych etapach prac będziemy, wspólnie z innymi państwami, ten dokument blokować - komentowała minister Moskwa.

Czytaj także: Zakaz rejestracji aut spalinowych wejdzie w życie. Jest ostateczna decyzja UE

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morawiecki | auta spalinowe | ekologia | Unia Europesjka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy