Zacharowa uderza we Włochy. Mówi o Banderze

Jakub Krzywiecki

Oprac.: Jakub Krzywiecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
1,1 tys.
Udostępnij

Marija Zacharowa zarzuca włoskim władzom, że upamiętniając ofiary wielkiego głodu w Ukrainie, włoscy parlamentarzyści zapomnieli o rosyjskich ofiarach. Jej zdaniem to efekt "ukrainizacji" klasy politycznej Rzymu. Oceniła też, że taka postawa może doprowadzić w niedalekiej przyszłości do upamiętnienia Stepana Bandery.

Marija Zacharowa
Marija ZacharowaMSZ RosjiPUSTE

26 lipca Włochy oficjalnie uznały Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Stało się tak, kiedy ze stanowiskiem zgodził się włoski senat.

W czwartek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał, że jest wdzięczny za tę decyzję. "Ten ważny krok przywraca historyczną sprawiedliwość, szacunek milionom ofiar i ostrzega przyszłe pokolenia przed zbrodnią ludobójstwa" - wskazał w mediach społecznościowych.

W sobotę sprawę skomentowała też rzeczniczka MSZ Rosji. Decyzję włoskiego parlamentu nazwała "antyrosyjskim krokiem, kolejnym dowodem krótkowzrocznej polityki Rzymu".

Zacharowa o czczeniu Bandery

Zacharowa zarzuca włoskim władzom, że upamiętniając ofiary głodu z lat 1932-1933, pominęły ludzi, którzy z tego samego powodu zmarli w "rosyjskim regionie Wołgi".

"Jest oczywiste, że kontynuacja 'ukrainizacji' włoskiej klasy politycznej i społeczeństwa, wyrażona w bezmyślnej realizacji coraz bardziej zuchwałych żądań nazistowskiego reżimu kijowskiego, może doprowadzić w niedalekiej przyszłości do przyjęcia przez włoski parlament uchwały upamiętniającej antysemitę Symona Petlurę czy nazistowskiego kolaboranta Stepana Banderę" - wskazała w swoim stanowisku.

Zacharowa dodała, że "takie decyzje (...) z pewnością oddalają perspektywy normalizacji stosunków rosyjsko-włoskich".

Co do upamiętnienia Bandery, który był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, nie są znane plany włoskich władz.. Zacharowa po raz kolejny wykorzystuje politykę historyczną i kwestię ukraińskich nacjonalistów do podziału społeczeństw Europy Zachodniej i Ukrainy.

Wielki głód w Ukrainie

Hołodomor, czyli wielki głód w Ukrainie, to sztucznie wywołana przez władze radzieckie klęska głodu w latach 1932-1933. Według różnych szacunków pochłonęła co najmniej kilka milionów ofiar. W 2003 roku 25 państw, w tym Ukraina, Rosja i USA podpisały deklarację w związku z 70. rocznicą wielkiego głodu.

"W byłym Związku Radzieckim miliony mężczyzn, kobiet i dzieci padły ofiarą okrutnych poczynań totalitarnego reżimu. Wielki głód na Ukrainie (Hołodomor) z lat 1932-1933 pochłonął od siedmiu do dziesięciu milionów niewinnych istnień ludzkich i stał się narodową tragedią Ukraińców (...). Czcząc 70. rocznicę tragedii ukraińskiej wspominamy również miliony Rosjan, Kazachów i przedstawicieli innych narodów, którzy zginęli z głodu w rejonie Wołgi, na Kaukazie Północnym, w Kazachstanie i w innych częściach dawnego Związku Sowieckiego" - napisano w preambule dokumentu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Kamiński: Rząd PiS pozwolił, by Rosjanie napluli nam w twarz
      Kamiński: Rząd PiS pozwolił, by Rosjanie napluli nam w twarzPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na