Wycieczkowiec z Rosji w porcie w Gruzji. "Nikt was tu nie chce!"

Oprac.: Natalia Borzuta

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,4 tys.
Udostępnij

Studenci, aktywiści i mieszkańcy Batumi w Gruzji po raz kolejny zgromadzili się niedaleko portu nad Morzem Czarnym. Blokują nabrzeże, siadają na jezdni i machają flagami Gruzji, Ukrainy, Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby wyrazić swój sprzeciw wobec obecności wycieczkowca z Rosji u wybrzeży swojego kraju. Choć władze zapewniają, że rejs jest komercyjny, złość demonstrantów budzi prowojenne nastawienie rosyjskich turystów. "Zamknięte są niektóre ulice, aresztowano kilka osób, w tym obywatela Ukrainy" - relacjonuje Radio Swoboda. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z protestów.

Protesty w Gruzji
Protesty w Gruzji Anadolu Agency / Contributor/@FormulaGe/twitterGetty Images

Wększość turystów wciąż jest na pokładzie wycieczkowca - podaje Echo Kawkaza.

Jak podają media, protest rozpoczął się jeszcze przed przybyciem statku. Wycieczkowiec Astoria Grande 29 lipca wypłynął z Soczi na południu Rosji w rejs, który obejmuje przystanek w Batumi. Na pokładzie znajdują się między innymi artyści popierający rosyjską agresję przeciwko Ukrainie oraz reżim oskarżonego o zbrodnie wojenne Władimira Putina.

Gruzja. Protesty przeciwko przybyciu wycieczkowca z Rosji

W porcie w Batumi zgromadzili się na akcji protestu przedstawiciele opozycji, studenci, działacze obywatelscy - relacjonuje Radio Swoboda. - Nikt was tu nie chce! - skandowali Gruzini w kierunku turystów z Rosji.

Według Radia Swoboda policja nie dopuszcza protestujących do przystani, ustawione zostały metalowe barierki.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania z protestu.

"Jeden z pasażerów wyszedł na pokład. Protestujący powitali go krzykami. Jeden z demonstrantów celował w niego laserem. To skłoniło go do powrotu do środka" - czytamy w opisie jednego z nagrań.

Jak pisze Echo Kawkaza, większość turystów wciąż jest na pokładzie wycieczkowca. Agencja Apsny podaje, że część przybyłych xdołała wyjechałą z portu busami.

Uczestnicy protestu obrzucili jajkami i butelkami autobus z rosyjskimi turystami.

To kolejny protest przeciwko wpłynięciu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. W czwartek po raz pierwszy od wielu lat do Gruzji drogą morską, na pokładzie Astorii Grande, przybyło ok. 800 turystów z Rosji. Wówczas Gruzini przyszli z transparentami, na których było można przeczytać m.in. "Rosyjski okręcie wojenny, wyp...". Podczas akcji protestacyjnej lokalni mieszkańcy także pokazywali Rosjanom środkowe palce, śpiewali i wykrzykiwali swoje uwagi pod adresem rosyjskiego przywódcy.

Wycieczkowiec opuścił port w Batumi w czwartek wieczorem.

Kilkaset rosyjskich turystów. Gruzja protestuje

Niezadowolenie opozycji i części społeczeństwa wywołało to, że niektórzy rosyjscy turyści powiedzieli mediom, że "Rosja wyzwoliła Abchazję od Gruzinów", inni - że byli w Abchazji.

Od 1992 roku Abchazja pozostaje poza zwierzchnością władz w Tbilisi. Separatystyczny rząd Abchazji przyjmuje, że jest ona niepodległym państwem. Jej niepodległość uznaje zaledwie kilka państw, w tym Rosja, która uznała ją w 2008 roku po kilkudniowej wojnie z Gruzją.

Akcję protestu poparła prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. "Jestem dumna z naszych obywateli, którzy pokojowo protestują przeciwko najnowszej rosyjskiej prowokacji - wycieczkowcowi z Rosji odwiedzającemu gruziński port Batumi, podczas gdy Putin blokuje transport zboża i utrudnia swobodną żeglugę na Morzu Czarnym" - napisała na Twtterze.

Z kolei lider rządzącego ugrupowania Gruzińskie Marzenie, z ramienia którego kandydowała Zurabiszwili, Irakli Kobachidze potępił demonstrację i nazwał ją "dziczą" - poinformowało wcześniej Echo Kawkaza.

Według władz Gruzji wpłynięcie do portu wycieczkowca ma charakter komercyjny. Jednostka jest zarejestrowana na Seszelach i nie została objęta sankcjami międzynarodowymi.

W maju Kreml poinformował o zniesieniu wiz i przywróceniu bezpośrednich połączeń lotniczych z Gruzją. Bezpośrednie połączenia lotnicze z Gruzją zostały przez Rosję zlikwidowane w 2019 roku. Rejsy od tego czasu odbywały się np. przez Armenię, gdzie samoloty wykonywały lądowanie techniczne, a pasażerowie nie opuszczali pokładu. Na tle tamtych decyzji w Gruzji również odbyły się protesty.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Przydacz w "Gościu Wydarzeń" o terminie wyborów: Prezydent ogłosi decyzję w ciągu dwóch tygodni
      Przydacz w "Gościu Wydarzeń" o terminie wyborów: Prezydent ogłosi decyzję w ciągu dwóch tygodniPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      788
      Super
      relevant
      363
      Hahaha
      haha
      103
      Szok
      shock
      66
      Smutny
      sad
      56
      Zły
      angry
      65
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,4 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na