Reklama

Reklama

Wybuch w Przewodowie. Liderzy państw NATO oraz Unia Europejska wydali oświadczenie

Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Holandia, Hiszpania, Wieka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska wydały wspólne oświadczenie po spotkaniu ich przywódców na Bali w odpowiedzi na wtorkowy ataki rakietowe na Ukrainę i wybuch w Przewodowie.

"Potępiamy barbarzyńskie ataki rakietowe, jakich Rosja dokonała we wtorek na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną" - napisała Komisja Europejska w oświadczeniu dla prasy .

Przywódcy podkreślili, że "omawiana jest eksplozja, która miała miejsce we wschodniej części Polski w pobliżu granicy z Ukrainą". 

Liderzy państw: Oferujemy Polsce pomoc w dochodzeniu

"Oferujemy pełne wsparcie i pomoc w toczącym się w Polsce dochodzeniu. Zgadzamy się pozostać w ścisłym kontakcie w celu określenia odpowiednich dalszych kroków w jego trakcie" - zaznaczyli liderzy państw. 

"Potwierdzamy nasze niezłomne poparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, a także naszą ciągłą gotowość do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej bezczelne ataki na społeczności ukraińskie, nawet gdy G20 spotyka się, aby zająć się szerszymi skutkami wojny" - podkreślono.

Reklama

Przywódcy złożyli również kondolencje rodzinom ofiar zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.

Biden: Rosyjskie ataki są barbarzyńskie

Prezydent Joe Biden, w kontekście wciąż wyjaśnianego ataku rakietowego na terytorium Polski, nazwał rosyjskie ataki na ukraińskich cywilów "barbarzyńskimi".

- To, co robią, jest mocno przesadzone - powiedział Biden podczas spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem na spotkaniu podczas szczytu G20 na Bali.

Prezydent USA zwołał spotkanie kilku przywódców zebranych na Bali na szczycie G20 w celu omówienia incydentu. Uczestniczyli w nim przywódcy krajów członkowskich NATO: Niemiec, Kanady, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii, a także nienależąca do NATO Japonia i przedstawiciele Unii Europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy