Wybory na Węgrzech. Zdecydowane zwycięstwo Fideszu
Rządzący na Węgrzech konserwatywny Fidesz zdecydowanie zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych - wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego (NVI) po przeliczeniu 99 proc. głosów. Partia Viktora Orbana uzyskała 53,1 proc. głosów, opozycja z kolei 35 proc. Węgierski premier, wyliczając swoich przeciwników w wygranych wyborach, wymienił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Do 199-osobowego parlamentu może dostać się jeszcze Nasza Ojczyzna (6,3 proc. głosów) - skrajnie prawicowe ugrupowanie.
Według obecnych podliczeń koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej może liczyć na 135 mandaty, zjednoczona opozycja na 56 mandatów, a Nasza Ojczyzna na siedem. Do parlamentu dostał się jeszcze przedstawiciel narodowości niemieckiej.
Frekwencja o godz. 19, czyli w momencie zamknięcia lokali wyborczych, wyniosła 68,69 proc.
Viktor Orban: Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo
- Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Tak wielkie, że widać je nawet z księżyca, a już na pewno z Brukseli - oznajmił premier Viktor Orban.
Ocenił, że właśnie podczas tych wyborów koalicja rządząca musiała walczyć z najsilniejszymi wiatrami przeciwnymi: "lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami (finansisty) Gyoergya Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy. Nigdy dotąd nie mieliśmy tylu przeciwników na raz".
- Nie pozwoliliśmy na powrót haniebnej przeszłości, obroniliśmy niezależność i wolność Węgier, obroniliśmy ich pokój i bezpieczeństwo - ocenił.
Podkreślił przy tym, że Węgry mają nie tylko przeciwników, ale też przyjaciół. - Oni też uczynili wszystko, byśmy zwyciężyli. Z życzliwością myślimy o amerykańskich przyjaciołach, o Polakach, Włochach, Hiszpanach, Serbach, Słowakach i Austriakach, którzy byli z nami i nam pomagali w minionych miesiącach - powiedział.
Węgrzy wybrali. Zwycięstwo Fideszu
Węgrzy wybierali 199-osobowy parlament. 106 deputowanych jest wyłanianych w jednoosobowych okręgach wyborczych, zaś pozostałe mandaty są rozdzielane z list krajowych wśród partii, które uzyskają ponad 5 proc. głosów, zgodnie z systemem d’Hondta.