Wniosek Bośni i Hercegowiny do Interpolu. Milorad Dodik nie stawił się na przesłuchaniu

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Zły
angry
Lubię to
like
186
Udostępnij

Sąd Bośni i Hercegowiny zawnioskował w czwartek do Interpolu o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania prezydenta Republiki Serbskiej Milorada Dodika oraz przewodniczącego parlamentu tej części autonomicznej BiH Nenada Stevandicia. To odpowiedź na zignorowanie przez polityków wezwania na przesłuchanie w prokuraturze centralnej Bośni i Hercegowiny.

Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik
Prezydent Republiki Serbskiej Milorad DodikDADO RUVIC / Reuters /Agencja FORUM

Wniosek przedstawiono po tym, jak Dodik i Stevandić "w sposób ewidentny wykorzystali swoje stanowiska do uniknięcia kontroli granicznej".

17 marca sąd wydał ogólnokrajowy nakaz aresztowania polityków, zobowiązujący bośniacką policję - w tym policję graniczną - do zatrzymania najwyższych przedstawicieli politycznych Republiki Serbskiej.

Międzynarodowy nakaz aresztowania dla Milorada Dodika. Polityk przekroczył granicę

Nakaz aresztowania wydano w odpowiedzi na zignorowanie przez polityków wezwania na przesłuchanie w prokuraturze centralnej BiH.

Dodik, Stevandić i premier RS Radovan Viszković są podejrzani w sprawie dotyczącej przestępstwa polegającego na podważaniu porządku konstytucyjnego państwa.

Dodik przebywa obecnie w Izraelu, gdzie w Jerozolimie uczestniczy w konferencji poświęconej problemowi antysemityzmu. Wcześniej, po raz pierwszy od wydania krajowego nakazu aresztowania, przekroczył granicę, udając się do sąsiadującej z Bośnią i Hercegowiną Serbii.

Stevandić również przekroczył granicę bośniacko-serbską w czasie obowiązywania nakazu aresztowania. Z kolei Viszković, od momentu wydania nakazu krajowego, nie opuszczał terytorium BiH, dlatego nie został objęty wnioskiem o wydanie nakazu międzynarodowego.

Kryzys w Bośni i Hercegowinie. Sąd skazał prezydenta Republiki Serbskiej

Bośniacka policja graniczna poinformowała, że prowadzi śledztwo w celu ustalenia, w jaki sposób politycy przekroczyli granicę państwową mimo obowiązującego nakazu aresztowania.

Ostatni kryzys polityczny w BiH wybuchł po tym, jak pod koniec lutego sąd pierwszej instancji skazał Dodika na rok więzienia i sześć lat zakazu pełnienia funkcji publicznych za utrudnianie wykonania decyzji Wysokiego Przedstawiciela Wspólnoty Międzynarodowej w BiH, Christiana Schmidta, nadzorującego wdrażanie postanowień układu pokojowego z Dayton, który zakończył wojnę w latach 90.

Po ogłoszeniu wyroku parlament RS przegłosował szereg ustaw zakazujących działania na swoim terytorium kilku instytucji centralnych BiH, w tym sądów, prokuratury oraz policji federalnej. Po podpisaniu dokumentów przez Dodika Trybunał Konstytucyjny BiH wstrzymał w 7 marca ich obowiązywanie do czasu podjęcia ostatecznej decyzji.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polubInteria Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 107: Czy areszt tymczasowy ma być karą?interiaINTERIA.PL
Przejdź na