Ważne ustalenia w sprawie Korei Północnej. Trzy kraje podejmują współpracę

Aleksandra Boryń

Oprac.: Aleksandra Boryń

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
455
Udostępnij

Ministrowie obrony Korei Południowej, Japonii i USA uzgodnili uruchomienie systemu wymiany danych o pociskach wystrzeliwanych przez Koreę Północną. Waszyngton przekazał, że podczas rozmów przedstawicieli wspomnianych trzech państw omówiono "rosnące zagrożenie jądrowe i rakietowe" ze strony Pjongjangu.

Trzy kraje jednoczą się wobec zagrożenia ze strony Korei Północnej
Trzy kraje jednoczą się wobec zagrożenia ze strony Korei PółnocnejRUSSIAN FOREIGN MINISTRY HANDOUTAFP

Do ustaleń doszło podczas wizyty szefa Pentagonu Lloyda Austina w Seulu, gdzie spotkał się z ministrem obrony Korei Południowej Szin Won Sikiem. Ich japoński odpowiednik Minoru Kihara wziął udział w spotkaniu łącząc się online.

"Ministrowie trzech państw uznali, że prace nad mechanizmem dzielenia się danymi w czasie rzeczywistym, który ma na celu poprawę zdolności każdego z tych krajów do wykrywania i oceny pocisków Korei Północnej, są obecnie na ostatnim etapie. Uzgodnili, że mechanizm zostanie oficjalnie uruchomiony w grudniu" - ogłosił resort obrony w Seulu.

USA, Korea Południowa i Japonia podjęły współpracę

Pentagon poinformował w komunikacie, że ministrowie dokonali oceny "rosnących zagrożeń jądrowych i rakietowych z Korei Północnej" - przekazała agencja Reutersa.

Szefowie resortów obrony USA, Korei Płd. i Japonii uzgodnili również, że do końca roku nakreślą plany prowadzenia trójstronnych ćwiczeń wojskowych. Mają one być "bardziej systematycznie i efektywniej" już od stycznia. Jak podkreśliły władze Korei Południowej ustalono także dalsze poszerzania takich manewrów w przyszłości.

Podczas spotkania ministrowie potępili zbrojenia rakietowe i jądrowe Korei Północnej, potwierdzając jednocześnie wspólny cel, jakim jest "całkowita denuklearyzacja" Półwyspu Koreańskiego w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazał resort obrony w Seulu.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap podkreśla, że zacieśnianie trójstronnej współpracy towarzyszy ociepleniu napiętych relacji pomiędzy Seulem a Tokio, które od lat prowadzą spory terytorialne i historyczne.

Kraje jednoczą się przeciwko Korei Północnej

W ubiegłym miesiącu USA, Korea Płd. i Japonia przeprowadziły pierwsze trójstronne ćwiczenia sił powietrznych oraz pierwsze od siedmiu lat wspólne ćwiczenia sił morskich w pobliżu Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku dwa testy międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) typu Hwasong-18 i według obserwatorów przygotowuje się do kolejnej próby wystrzelenia na orbitę swojego pierwszego satelity szpiegowskiego. Poprzednie dwie próby, w maju i sierpniu, zakończyły się niepowodzeniem

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zgorzelski w "Śniadaniu Rymanowskiego" o wycofaniu wyroku TK: Jest kilka sposobówPolsat News
Przejdź na