Językiem urzędowym w Korei Południowej jest
język koreański. Waluta, która używana jest w Korei Południowej to
won południowokoreański (KRW).
Korea Południowa to dynamicznie rozwijający się kraj na Półwyspie Koreańskim, który jest znany z innowacyjnego przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego. Jego stolicą jest Seul - pulsujące centrum kultury, biznesu i technologii przyciągające miliony turystów z całego świata. Inne duże metropolie oprócz Seulu to: Sedżong, Pusan czy Ulsan.
Korea Południowa - położenie i klimat
Państwo znajduje się na południowym krańcu Półwyspu Koreańskiego. Koreę Południową z trzech stron oblewają wody Mórz: Japońskiego, Wschodniochińskiego i Żółtego. Od północy kraj graniczy z Koreą Północną.
Klimat w Korei Południowej jest typowo monsunowy. Lata są gorące i wilgotne, a zimy - zimne i suche. Do wybrzeży docierają tajfuny, które często sieją spustoszenie w kraju.
Korea Południowa - ustrój polityczny
Korea Południowa jest republiką parlamentarną o charakterze prezydenckim. Głową państwa jest prezydent, którego wybiera się na 5-letnią kadencję. Nie ma on możliwości ponownej reelekcji.
Prezydent jest także szefem rządu. Premier pełni funkcję jego zastępcy i kieruje sprawami administracyjnymi.
Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego. System w Korei Południowej jest wielopartyjny, a kraj podzielony jest na dziewięć prowincji.
Korea Południowa - gospodarka krajowa
Korea Południowa należy do krajów, które w ostatnich kilkudziesięciu latach odniosły ogromny sukces gospodarczy. Korea Południowa znajduje się bowiem w czołówce najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych technologicznie gospodarek na globie. Państwo jest również istotnym inwestorem w skali globalnej.
Korea Południowa to także jeden z największych eksporterów na świecie, który przekracza 1 bilion USD w obrotach handlowych.
Korea Południowa jest globalnym liderem w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym i stoczniowym. Przoduje także w produkcji dla wojska.
Korea Południowa - historia
Korea Południowa odzyskała niepodległość w 1948 roku. Po II wojnie światowej kraj podzielił się na dwa odrębne państwa:
Koreę Północną i Koreę Południową.
W 1950 roku wybuchła wojna koreańska między dwoma krajami, która trwała do 1953 roku, kiedy to podpisano rozejm. Od tego czasu obie części Półwyspu Koreańskiego wciąż pozostają w stanie nieformalnego konfliktu, a linia graniczna jest linią demarkacyjną pomiędzy tymi dwoma krajami.
W przeszłości wielokrotnie podejmowane były próby pojednania i ocieplenia stosunków, jednak nie przyniosły spodziewanych efektów. Od 1987 roku Korea Południowa przechodziła intensywny proces demokratyzacji, co doprowadziło do ustalenia systemu wielopartyjnego i regularnych wyborów.