Reklama

Japonia

Niedziela, 14 kwietnia 2024 (20:51)AktualizacjaPoniedziałek, 15 kwietnia 2024 (10:55)

Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Ciekawostki związane z tym państwem obejmują głównie bogate dziedzictwo kulturowe. Na świecie doceniane są japońska sztuka i architektura, tradycyjna ceremonia parzenia herbaty oraz będące elementem wielowiekowej tradycji sztuki walki (m.in. karate) i obyczaje związane z samurajami.

Panorama Tokio
Panorama Tokio/CHARLY TRIBALLEAU /AFP

Japonia

  • Stolica:Tokio
  • Powierzchnia:378 tys. km²
  • Ludność:126 mln
Językiem urzędowym w Japonii jest język japoński. Waluta obowiązująca w Japonii to jen (JPY).

Stolicą Japonii jest Tokio. Inne duże metropolie to Osaka i Kioto. Japonia to kraj z wysokim standardem życia, słynący z długowieczności jego mieszkańców oraz znany z kulturowych zjawiskami takich jak manga czy anime. Na całym świecie znana jest także japońska kuchnia - w szczególności głównie sushi i ramen. Kraj słynie z licznych festiwali i świąt. Najpopularniejszym jest hanami, tradycja związana z podziwianiem kwitnących drzew wiśniowych.

Japonia - położenie i klimat

Japonia leży w Azji Wschodniej, położona jest na wyspach leżącego w zachodniej części Oceanu SPokojnego Archipelagu Japońskiego, z których największe to: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Kraj oblewają: od wschodu - Ocean Spokojny, od zachodu - Morze Japońskie, a od południa - Morze Wschodniochińskie

Klimat, który panuje w Japonii, jest łagodny i umiarkowany.

Japonia - ustrój polityczny

Japonia ma stabilny system demokratyczny. Obowiązujący tam ustrój polityczny to konstytucyjna monarchia parlamentarna, gdzie cesarz pełni głównie funkcję symboliczną. 

Najwyższą władzę wykonawczą sprawuje premier wybierany przez parlament. 

Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowe i wybieralne Zgromadzenie Narodowe (Kokkai). Japoński parlament składa się z Izby Reprezentantów i Izby Radców. 

Kraj podzielony jest prefektury z władzami na poziomie lokalnym.

Japonia - gospodarka krajowa

Gospodarka Japonii jest jedną z największych na świecie. Opiera się głównie na motoryzacji, elektronice i usługach finansowych.

Kraj należy do największych eksporterów samochodów, elektroniki oraz maszyn. To również lider w rozwoju innowacyjnych technologii, robotyki, informatyki i biotechnologii.

Japonia - historia

W Japonii bardzo długo obowiązywał feudalizm, którego pozostałości wciąż można zaobserwować w kulturze i zwyczajach życia codziennego. 

Japonia doświadczyła m.in. licznych wojen domowych i rewolucji, aż do ustanowienia okresu Meiji w XIX wieku, który przyniósł modernizację i otwarcie Japonii na świat. 

W XX wieku państwo mocno zaangażowało się w konflikty zbrojne, w tym w I i II wojnę światową, które przyniosły ogromne zniszczenia. Udział Japonii w drugiej wojnie światowej zakończyło zrzucenie przez USA dwóch bomb atomowych na miasta Hiroshima i Nagasaki. 

Po II wojnie światowej Japonia przeszła przez okres odbudowy, stając się jedną z najbardziej zaawansowanych gospodarek na świecie.

Japonia - Wiadomości

Japonia - Wideo

Poniedziałek, 28 marca 2022 (15:14)
Jak co roku, Japończycy z utęsknieniem wyczekiwali wiosennego rozkwitu wiśni. Mieszkańcy Tokio ruszyli podziwiać śnieżnobiałe drzewa. W kraju zniesiono większość koronawirusowych restrykcji, ale...