KRRiT stanowczo o "okrągłym stole". "Próby ingerencji KE w proces wyborczy"
"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiedzianych działań Komisji Europejskiej zmierzających do organizacji tzw. okrągłego stołu, dotyczącego wyborów prezydenckich w Polsce" - przekazała w oświadczeniu KRRiT. Rada wezwała również polski rząd, by odrzucił "próby ingerencji Komisji Europejskiej w krajowy proces wyborczy". KE chce sprawdzać, czy platformy internetowe przestrzegają zasad ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Komisarz UE ds. cyfrowych Henna Virkkunen w wywiadzie dla Deutsche Welle powiedziała, że KE zastanawia się nad zorganizowaniem "okrągłego stołu" przed wyborami prezydenckimi w Polsce. KE organizowała takie spotkania m.in. przed wyborami w Rumunii, Niemczech, Słowacji, Luksemburgu, Austrii, a także przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
"Okrągły stół" ws. wyborów w Polsce. Sprzeciw KRRiT
Głos w sprawie w środę zabrała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W oświadczeniu podpisanym przez jej przewodniczącego - Macieja Świrskiego - podkreślono, że Rada "wyraża stanowczy sprzeciw wobec zapowiedzianych działań Komisji Europejskiej zmierzających do organizacji tzw. okrągłego stołu, dotyczącego wyborów prezydenckich w Polsce".
Dodano, że "każda próba ingerencji instytucji międzynarodowych w proces wyborczy godzi w podstawowe zasady demokracji i suwerenności narodowej państwa członkowskiego".
"KRRiT stanowczo nie zgadza się z poglądami wyrażanymi przez wiceprzewodniczącą KE. ds. Suwerenności Technologicznej Henny Virkkunen, że przeprowadzenie uczciwych i wolnych wyborów może być zagrożone przez 'systemy rekomendacji treści i przez same treści rozpowszechniane przez platformy internetowe'" - napisano w stanowisku wydanym przez KRRiT.
Rada oceniła, że KE "uzurpuje sobie prawo arbitralnego definiowania treści, które gwarantują przeprowadzenie uczciwych wyborów w Polsce". "Jednocześnie wiceprzewodnicząca KE sugeruje, że narzędziem, które ma być wykorzystane do tego jest Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) - rozporządzenie prawa unijnego, które jest bezpośrednio implementowane do systemów prawnych państw członkowskich UE" - napisała KRRiT dodając, że według nich "DSA nie może służyć do cenzury politycznej".
W oświadczeniu KRRiT wezwał polski rząd, by odrzucił "próby ingerencji Komisji Europejskiej w krajowy proces wyborczy" oraz przeciwstawił się "działaniom zmierzającym do ograniczenia suwerenności debaty publicznej w Polsce". Zaapelowano do władz również o to, by zapewniły, że "wszelkie regulacje dotyczące przestrzeni cyfrowej będą tworzone w sposób przejrzysty i zgodny z polskim interesem narodowym, bez narzucania obcych wzorców, które mogą prowadzić do ograniczenia pluralizmu i wolności mediów".
Na koniec Rada podkreśliła, że "organizacja wyborów i dbałość o uczciwe ich przeprowadzenie leżą w wyłącznej kompetencji państw członkowskich".
Ustawa o usługach cyfrowych. Czym jest DSA?
W ubiegły piątek rzecznik Komisji Europejskiej ds. cyfrowych Thomas Régnier poinformował, że w celu zweryfikowania, czy platformy internetowe przestrzegają zasad ustawy o usługach cyfrowych (DSA), Komisja współpracuje ze wszystkimi koordynatorami ds. usług cyfrowych w państwach członkowskich, w których odbywają się lub mają się odbyć wybory.
DSA stawia dużym platformom i wyszukiwarkom internetowym surowe wymagania dotyczące m.in. moderowania treści, w tym blokowania dezinformacji i mowy nienawiści, oznaczania treści oraz reklam politycznych, a także oceny potencjalnych zagrożeń dla użytkowników serwisów. Chodzi tu również o dezinformację wyborczą, treści naruszające wolność słowa oraz stwarzające zagrożenie dla procesów wyborczych.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja. Jeśli nie wyłoni ona zwycięzcy, drugą turę zaplanowano na 1 czerwca.
Oto lista kandydatów, którzy wyrazili chęć startu w wyborach prezydenckich w 2025 roku:
- Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Marcin Bugajski (politolog)
- Kamil Całek (działacz społeczny polityczny i sportowy)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Jolanta Duda (finansistka)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Dominika Jasińska (kandydatka niezależna)
- Jan Kubań (prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Eugeniusz Maciejewski (prezes partii PIAST - Jedność Myśli Europejskich Narodów)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Wojciech Papis (kandydat Bezpartyjnych)
- Włodzimierz Rynkowski (przewodniczący partii Związek Słowiański)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Romuald Starosielec (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny, przewodniczącego Związkowej Alternatywy)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
- Krzysztof Tołwiński (kandydata partii Front, b. poseł PiS i b. wiceminister skarbu państwa)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
---
INTERIA.PL/PAP