Ukraińcy ufają Zełenskiemu? Sondaż po kłótni w Gabinecie Owalnym
Wołodymyr Zełenski cieszy się zaufaniem na poziomie 67 proc. - wynika z najnowszego badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. To o 10 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym miesiącu. Ponadto coraz mniej Ukraińców deklaruje wobec prezydenta nieufność. Notowania Zełenskiego wzrosły w czasie napięcia na linii Kijów - Waszyngton i zamrożenia amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Według nowego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii, 67 proc. Ukraińców popiera prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym na początku ubiegłego miesiąca, jest to wzrost o 10 p.p.
KIIS podało ponadto, że odsetek nieufności wobec prezydenta zmalał z 37 proc. do 29 proc. Za to 4 proc. respondentów nie umiało jednoznacznie określić swojego zaufania bądź nie, co do ukraińskiego przywódcy.
Sondaż. Wołodymyr Zełenski z większym zaufaniem Ukraińców
Eksperci z instytutu wskazali, że zmiana zaufania wobec Zełenskiego może wiązać się z ostatnią retoryką USA wobec Ukrainy. Donald Trump kilka dni temu wstrzymał pomoc wojskową dla Kijowa, stwierdził, że nie jest pewny czy Ukraina naprawdę chce pokoju, a Zełenskiego nazwał "dyktatorem".
"W tym samym czasie między 14 lutego a 4 marca 2025 r. miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, w tym emocjonalne spotkanie w Białym Domu 28 lutego 2025 r." - przypomnieli badacze. Ubiegłe badanie dotyczyło okresu do 9 lutego tego roku. Jednak już po w okresie 14-28 lutego było widać znaczny wzrost w zaufaniu Ukraińców wobec swojego prezydenta. Po kłótni w Białym Domu, do 4 marca, poparcie wzrosło o kolejne 2 p.p.
"We wszystkich regionach Ukrainy sytuacja jest dość podobna, a bilans 'zaufania-nieufności' jest dodatni. Zaufanie do prezydenta jest nieco niższe na wschodzie Ukrainy, ale nawet w tym regionie większość ufa W. Zełenskiemu - 60 proc. ufa, a 36 proc. mu nie ufa. W pozostałych regionach (Zachód, Centrum, Południe) 66-69 proc. ufa, a 28-30% nie ufa mu" - napisało w raporcie KIIS.
Badanie dotyczyło tylko terytoriów Ukrainy, które pozostają zależne od rządu kraju - nie są okupowane przez Rosję.
Napięcie na linii USA-Ukraina. Kijów nie godzi się na kapitulację
Dyrektor wykonawczy KIIS Anton Hruszecki przekazał, że nastąpił proces "jednoczenia się społeczeństwa" w świetle nowych wyzwań, które spadają na Ukrainę. Ocenił, że w każdych warunkach Ukraińcy są gotowi do walki i wykazują się niezachwianym duchem.
"Ukraińcy naprawdę chcą pokoju, ale nasze wyniki konsekwentnie pokazują, że bezwzględna większość jest przeciwna pokojowi w każdych warunkach. Ukraińcy są elastyczni i gotowi nawet na bolesne kompromisy, ale nie na kompromis, który byłby kapitulacją" - napisał w raporcie.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo i CATI. Na losowej próbie obywateli powyżej 18 r.ż. Próba nie obejmowała mieszkańców terytoriów tymczasowo niekontrolowanych przez władze ukraińskie.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!