Szefowa KE o zagrożeniu wojną: Nie jest niemożliwe
- Zagrożenie wojną może nie jest bezpośrednie, ale nie jest niemożliwe - stwierdziła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Jak dodała, "ryzyka wojny nie należy wyolbrzymiać, ale należy się na nie przygotować". Była minister obrony Niemiec zapowiedziała także nową strategię obrony. Mówiła m.in. o zwiększeniu produkcji amunicji do ponad dwóch milionów pocisków do końca 2025 roku. Zaproponowała też, co można zrobić z zamrożonymi rosyjskimi aktywami.

Zdaniem Ursuli von der Leyen "zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, dobrobytu i stylu życia przybierają różne formy". - Suwerenność Europy wzmocni nasze partnerstwa i nigdy nie wpłynie na znaczenie i potrzebę NATO - mówiła.
- Ryzyka wojny nie należy wyolbrzymiać, ale należy się na nie przygotować, a to zaczyna się od pilnej potrzeby odbudowy, uzupełnienia i modernizacji sił zbrojnych państw członkowskich - głosiła szefowa KE, której przemówienie cytuje agencja Reutera.
Von der Leyen nadmieniła również, że muszą zajść zmiany w systemie zbrojeniowym krajów europejskich. - Państwa członkowskie UE muszą pilnie odbudować, uzupełnić i zmodernizować swoje siły zbrojne - podkreśliła. Dodał też, że "Unia Europejska musi zwiększyć zdolność przemysłu obronnego w ciągu pięciu najbliższych lat".
Obronność Europy. Ursula von der Leyen zapowiada nową strategię
- UE podwoi produkcję amunicji do ponad dwóch mln pocisków rocznie do końca 2025 roku - zapowiedziała Ursula von der Leyen. W jej ocenie europejski program inwestycji nada "priorytet wspólnym zamówieniom obronnym". - Komisja Europejska zwiększy wsparcie dla rozwoju przemysłu obronnego i zidentyfikuje projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania - mówiła.
Była minister obrony Niemiec dodała, że większe europejskie wysiłki w zakresie obronności "nie zmniejszyłyby potrzeby sojuszu". - W rzeczywistości bardziej suwerenna Europa, w szczególności w dziedzinie obronności, ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia NATO - wskazała.
Szefowa KE przekazała też w środę, że Unia Europejska powinna rozważyć wykorzystanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów do zakupu dostaw wojskowych dla Ukrainy. - Nie może być silniejszego symbolu i lepszego wykorzystania tych pieniędzy niż uczynienie Ukrainy i całej Europy bezpieczniejszym miejscem do życia - kontynuowała Ursula von der Leyen.
Źródło: Reuters
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!