Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Sondaż: Partia Macrona odniesie miażdżące zwycięstwo
Wszystko wskazuje na to, że partia LREM prezydenta Francji Emmanuela Macrona odniesie w niedzielę miażdżące zwycięstwo w II turze wyborów parlamentarnych. W sobotę we Francji trwa cisza wyborcza; głosują za to obywatele byłych kolonii i Francuzi w obu Amerykach.
Według piątkowego sondażu pracowni Odoxa, sojusz partii centrowo-liberalnych La Republique en Marche (LREM) i MoDem po drugiej turze zdobędzie 430-460 miejsc w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie francuskiego parlamentu.
Jeśli przedwyborcze szacunki się potwierdzą, będzie to większość nie widziana w Zgromadzeniu Narodowym od 1968 roku, gdy partia Charles'a de Gaulle'a zdobyła ponad 80 proc. miejsc.
Centroprawicowi Republikanie wraz z sojusznikami mogą liczyć na 70-95 miejsc, Partia Socjalistyczna na 25-35, a skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen na jedno do sześciu miejsc.
Jednocześnie z piątkowego badania wynika, że frekwencja wyborcza w niedzielę wyniesie 47 proc., czyli będzie niższa niż i tak uznawana za rekordowo małą frekwencja w pierwszej turze z 11 czerwca, która wyniosła 48,7 proc., nad czym ubolewają obserwatorzy francuskiej sceny politycznej.
Może się to położyć cieniem na zwycięstwie wyborczym Macrona, choć będzie ono miażdżące - ocenia AFP. Wyniki sondaży są wyrazem życzenia obywateli, by odnowić francuską scenę polityczną - dodaje agencja. Dzięki kandydowaniu z ramienia LREM, do parlamentu wejdą setki nowych posłów, z których część stawia dopiero pierwsze kroki w polityce.
O północy z piątku na sobotę skończyła się kampania wyborcza. Ze względu na różnicę czasu do urn poszli już obywatele niektórych posiadłości zamorskich od Polinezji przez Antyle po Gujanę, a także Francuzi mieszkający w obu Amerykach.
Dla Macrona druga tura wyborów ma być potwierdzeniem, że Francuzi chcą wdrożenia programu, z jakim wygrał on w maju wybory prezydenckie. Chodzi m.in. o liberalizacje kodeksu pracy, odnowę moralną życia politycznego i nową ustawę antyterrorystyczną.
W sumie głosowanie odbędzie się w 573 jednomandatowych okręgach. W pierwszej turze udało się wybrać zaledwie czterech posłów, którzy dostali poparcie ponad 50 proc. wyborców. Startuje 1146 kandydatów, z czego połowę stanowią kobiety.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje