Reklama

Rozmowa Biden-Putin. Wśród tematów kwestia Ukrainy

​Prezydent USA Joe Biden przeprowadzi w najbliższy wtorek rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem za pośrednictwem łącza wideo. Jej tematem będą m.in. ostatnie napięcia na linii Rosja-Ukraina - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na źródła w Białym Domu.

W rozmowie z Putinem Biden ma "wyrazić zaniepokojenie" w związku z koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy oraz podkreślić amerykańskie wsparcie dla niepodległości i terytorialnej integralności Ukrainy - podał Reuters.

Kreml potwierdził w sobotę, że we wtorek dojdzie do rozmowy Putina z prezydentem USA - poinformowała agencja Interfax. Władze Rosji wyjaśniły, że tematem będą stosunki dwustronne obu państw, sytuacja wokół Ukrainy oraz implementacja porozumień zawartych podczas ostatniego i jak dotychczas jedynego spotkania Bidena i Putina w czerwcu bieżącego roku w Genewie.

Reklama

USA żądają, by Rosja wycofała wojska z granicy z Ukrainą

Jako pierwszy o terminie rozmowy przywódców USA i Rosji poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant". Data 7 grudnia miała być wtedy jeszcze rozważana, jednak - jak podała wówczas gazeta - ostateczna decyzja o terminie przeprowadzenia wideokonferencji jeszcze nie zapadła. O tym, że rozmowa Putina i Bidena odbędzie się przed końcem 2021 roku w formie online informował wcześniej amerykański dziennik "Washington Post".

W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Sztokholmie i zażądał od Rosji wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Ławrow odparł, że Zachód "igrał z ogniem", odmawiając Rosji głosu w sprawie dalszej ekspansji NATO na kraje byłego ZSRR. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Joe Biden | Ukraina | Rosja | Władimir Putin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy