Psychodelikami będą leczyć depresję. MDMA dopuszczone w Australii

Oprac.: Marcin Jan Orłowski
Australijski regulator ds. leków zatwierdził stosowanie środków psychodelicznych w leczeniu. Decyzja dotyczy psilocybiny pochodzącej z "magicznych grzybów" i MDMA znanej jako ectasy.

Jak poinformowano, w przypadku psilocybiny będzie ona stosowana w leczeniu depresji, której pacjenci wykazują odporność na inne środki farmaceutyczne. W przypadku MDMA będzie wykorzystywane przez lekarzy przy powstrzymywaniu objawów stresu pourazowego (PTSD).
Australia. MDMA dozwolone w leczeniu
Zmiany weszły w życie w sobotę, dzięki czemu Australia stała się pierwszym krajem, który dopuścił stosowanie psychodelików w formie leków na poziomie krajowym.
Zdaniem ekspertów to moment przełomowy w medycynie. Chociaż dostęp do leków będzie bardzo ograniczony, to jednak przyniesie ulgę setkom tysięcy pacjentów.
Psychodeliki stosowane są także w innych krajach m.in. Szwajcarii, Kanadzie i Izraelu. W tym przypadku mowa jednak o regulacjach lokalnych, a nie ogólnokrajowych.
Australia. Pomoc w walce z ciężką depresją
Od 2000 roku oficjalnie zespoły naukowe podjęły próby odnalezienia pozytywnych skutków stosowania MDMA i psilocybiny w leczeniu chorób psychicznych. Szybko okazało się, że obydwie substancje mogą być wykorzystywane w walce z ciężką depresją.
Organizacja charytatywna Mind Medicine Australia przez lata lobbowała na rzecz terapii psychodelicznych. Pomagała szkolić lekarzy, namawiając ich do pozyskiwania i przepisywania leków zawierających te substancje.
Głos sprzeciwu
Choć decyzja australijskiego regulatora ds. leków została zatwierdzona, to w kraju nie brakuje organizacji medycznych, które mocno sprzeciwiają się używaniu psychodelików w leczeniu.
Poważne obawy wyraziły m.in. Australijskie Stowarzyszenie Medyczne oraz Królewskie Australijskie i Nowozelandzkie Kolegium Psychiatrów.
- Terapia wspomagana psychodelikami może dawać nadzieję niewielkiej liczbie osób, u których bezskutecznie próbowano innych metod leczenia, ale nie jest to cudowne lekarstwo - ostrzega profesor Richard Harvey.
Zdaniem eksperta, wynik leczenia środkami zawierającymi psychodeliki wynikać mogły nie tyle z działania samych substancji, a bardziej psychoterapii.
- Mówiąc prościej, terapia wspomagana psychodelikami jest w powijakach. Musimy wiedzieć więcej - podsumował.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!