Reklama

Reklama

Przedstawiciel Rosji w ONZ przypomina tweet Sikorskiego. "Otwarcie podziękował USA za sabotaż"

Niedawny tweet Radosława Sikorskiego, w którym dziękuje Stanom Zjednoczonym, po raz kolejny w centrum uwagi. Tym razem wpis byłego ministra spraw zagranicznych przywołał podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawiciel Rosji.

Radosław Sikorski we wtorek opublikował zdjęcie miejsca uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2, podpisując je: "Thank you, USA" ("Dziękujemy, USA"). Wpis sugeruje, że za uszkodzenie rury biegnącej na dnie Bałtyku odpowiedzialne są Stany Zjednoczone. 

W kolejnych tweetach Sikorski stwierdził, że "uszkodzenie Nord Stream zawęża pole manewru Putina". Jego zdaniem jeśli po tym incydencie prezydent Rosji chciałby wznowić dostawy gazu do Europy, byłby zmuszony rozmawiać z krajami kontrolującymi inne przeprawy, czyli z Polską i Ukrainą.

Wasilij Nebenzia: Sikorski otwarcie podziękował Stanom Zjednoczonym za sabotaż

Teraz podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia postanowił przypomnieć tweeta byłego szefa polskiej dyplomacji. W ten sposób chciał przekonać zebranych, że to Stany Zjednoczone zyskały na zaistniałym kryzysie. Jak powiedział:

Reklama

- Natychmiast po incydencie były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opublikował zdjęcie na Twitterze i otwarcie podziękował Stanom Zjednoczonym za sabotaż. Napisał: Dziękujemy, USA. Tu jest zdjęcie tego tweeta - powiedział i pokazał kartkę ze screenem z Twittera. - Wczoraj, gdy uświadomił sobie, że powiedział za dużo, usunął go - dodał.

Nagranie z rosyjskim dyplomatą, pokazującym screen z wpisem Sikorskiego, opublikował na Twitterze wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Stwierdził przy tym: "Przedstawiciel Rosji w ONZ z satysfakcją powołuje się na wpis Radosława Sikorskiego dla celów szerzenia rosyjskiej propagandy. W ten sposób 'mózg' Platformy Obywatelskiej przebił się na fora międzynarodowe. Gratulujemy sławy".

Już wcześniej wpis Sikorskiego skrytykował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. "Ten wpis obiegnie wszystkie rosyjskie media. Możecie być tego pewni" - napisał. Także pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn ocenił, że słowa Radosława Sikorskiego były "rażąco nieodpowiedzialne".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy