Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Prezydent Sri Lanki zawiesił parlament
Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena zawiesił w sobotę parlament, dzień po tym, jak z funkcji szefa rządu usunął Ranila Wickremasinghe'a, na jego miejsce powołując poprzedniego szefa państwa Mahindę Rajapaksę - poinformował rzecznik rządu.
Decyzja nastąpiła w związku z tym, że usunięty Wickremesinghe twierdził, że pozostaje premierem i wezwał przewodniczącego parlamentu do zwołania posiedzenia na niedzielę, aby udowodnić, że nadal utrzymuje swoją większość parlamentarną - informuje agencja Reutera.
Decyzja o zawieszeniu prac parlamentu ma obowiązywać do 16 listopada.
Wickremesinghe został usunięty w piątek z powodu rozdźwięków z prezydentem w kwestii polityki gospodarczej i zarządzania administracją rządową. W zeszłym tygodniu politycy starli się w sprawie rządowych planów wydzierżawienia Indiom terminalu portowego.
Dotychczasowy premier Wickremesinghe pomógł obecnemu prezydentowi wygrać wybory w styczniu 2015 r.; jego kontrkandydatem był wtedy Rajapaksa, który rządził krajem od 2005 roku.
Przeciwko odwołaniu Wickremesinghe'a zaprotestował na Twitterze minister finansów Mangala Samaraweera, pisząc, że "nominacja Rajapaksy na premiera jest antykonstytucyjna i nielegalna. Jest to antydemokratyczny przewrót".
Według obserwatorów sytuacja ta może doprowadzić do kryzysu konstytucyjnego na Sri Lance.
Rząd Wickremesinghe'a obiecał reformy gospodarcze w kraju i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych okrucieństw popełnionych podczas wojny domowej w Sri Lance, rządzonej wówczas przez Rajapaksę.
Rajapaksa uważany jest przez wielu Syngalezów - wyznającą buddyzm większość etniczną kraju - za bohatera w związku z ostatecznym zdławieniem w 2009 roku powstania separatystów z ugrupowania Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE). Jednak krytycy Rajapaksy są zdania, że jego rządy miały autorytarny charakter, były skażone nepotyzmem i korupcją.
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje