Polskie miasta na czele niechlubnego rankingu. Gorzej niż w Pakistanie

Oprac.: Paweł Basiak
Kraków, Poznań, Wrocław - trzy polskie miasta znalazły się w czołówce antyrankingu - najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Początkowo Poznań wyprzedzał pakistańskie Lahur, ale po killku godzinach oba miasta musiały uznać "wyższość" stolicy województwa małopolskiego. Dla mieszkańców ośmiu województw wysłano alert RCB.

Od rana lokalne poznańskie lmedia informowały o fatalnej jakości powietrza w mieście. W momencie pisania tego artykułu stacja przy ul. Dąbrowskiego podawała średnie dobowe stężenie pyłu zawieszonego na poziomie 147 µg na metr sześcienny. Z kolei stacja Szwajcarska - 158 µg/m³. Norma wynosi 50 µg/m³.
"Jakość powietrza ekstremalnie zła, sugerujemy unikać przebywania na zewnątrz lub stosowanie masek" - głosi komunikat na miejskiej stronie Atmosfera dla Poznania.
Niechlubny ranking. Polskie miasta w czołówce
Poznań nad ranem znalazł się w czołówce niechlubnego rankingu strony IQAir, która monitoruje jakość powietrza na całym świecie. Pierwsze miejsce i tytuł najbardziej zanieczyszczonego miasta świata należał jednak do pakistańskiego Lahore. Podium "zamykało" indyjskie Dehli, z kolei kolejne polskie miasta - Kraków i Wrocław znajdowały się odpowiednio na piątym i szóstym miejscu.
Kilka godzin później Poznań spadł z drugiego miejsca na trzecie, ustępując Dehli. Jednak Lahore straciło "prowadzenie" na rzecz... Krakowa.

Aktualnie szczyt rankingu IQAir okupują miasta z Pakistanu, Indii i Bangladeszu. Kraków jest czwarty, Poznań piąty, a Wrocław - dziewiąty. Na 20. miejscu znalazła się Warszawa.
Alerty RCB dla ośmiu województw
W związku z dramatyczną jakością powietrza w Polsce, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla części ośmiu województw: śląskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego.
"Uwaga. Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - głosi wiadomość, którą otrzymali m.in. mieszkańcy Poznania, Opola, Częstochowy, Kielc i Nowego Sącza. Ostrzeżenia nie otrzymali mieszkańcy Krakowa.
Wśród polskich miast najwyższe stężenie pyłu PM10 w środę odnotowano w Opolu - 307 µg/m3. Oznacza to ponad 500 proc. normy dobowej. Opole nie zostało jednak uwzględnione w rankingu IQAir.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!