Reklama

Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Tysiące ludzi w Watykanie

Dziesiątki tysięcy wiernych pożegnało papieża Benedykta XVI. Oficjalnym uroczystościom przewodniczył papież Franciszek, jednak ze względów na problemy zdrowotne to nie on prowadził liturgię. Podczas pogrzebu Watykan i jego okolice ochraniało tysiące przedstawicieli włoskich służb, a w ceremonii brali udział także oficjele z różnych państw świata, w tym także z Polski. Trumnę z ciałem papieża złożono do grobu w Grotach Watykańskich.

Przygotowania do ceremonii pogrzebowej rozpoczęły się z samego rana, by na Placu św. Piotra móc przyjąć wszystkich chętnych, których było blisko 100 tys. 

W liturgii pogrzebowej przewidziano nieznaczne zmiany, wynikające ze statusu Benedykta XVI - pierwszego w dziejach emerytowanego papieża. Z tego też powodu było to wydarzenie historyczne.

Jedyne oficjalne delegacje państwowe zjechały z Włoch i Niemiec, jednak wiele innych przywódców - w tym prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki - przybyło na miejsce w charakterze prywatnym. W związku z dużą liczbą oficjeli i wiernych włoskie władze wysłały tysiąc policjantów, żołnierzy i przedstawicieli innych służb do ochrony Watykanu i okolic. Obszar ten został objęty również najwyższym możliwym poziomem kontroli i bezpieczeństwa.

Reklama

Na pogrzeb byłej głowy kościoła przybyły również liczne delegacje ekumeniczne, a także przedstawiciele innych religii - m.in. reprezentanci rzymskiej wspólnoty żydowskiej i islamskiej.

Pogrzeb papieża Benedykta XVI. Mszy przewodniczył Franciszek

Trumna z ciałem papieża Benedykta XVI została wyniesiona ok. 8:45, na co wierni zareagowali oklaskami. Zgodnie z planem na krótko przed rozpoczęciem ceremonii o 9:30 na Placu św. Piotra rozbrzmiały dzwony, zwiastujące nadchodzącą mszę.

Całe wydarzenie relacjonowaliśmy na żywo TUTAJ.

Choć uroczystościom przewodniczył papież Franciszek, jednak to nie on poprowadził liturgię z uwagi na problemy z poruszaniem się. Obecna głowa kościoła przez większość czasu siedział, tak jak podczas wielu celebracji w ostatnim czasie w Watykanie, gdy w ten sposób papież im przewodniczył. Msze odprawił dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. 

Oprócz wspomnianych w koncelebrze udział brało także około 120 kardynałów, 400 biskupów i 3700 kapłanów.

- Chcemy powierzyć naszego brata w ręce Ojca. Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę zapaloną olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał podczas swego życia - mówił papież Franciszek podczas homilii. - Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! - dodał papież.

Grób Benedykta XVI w Grotach Watykańskich

Po oficjalnej mszy trumna z ciałem Benedykta XVI spoczęła w grobie w Grotach Watykańskich. Ta część ceremonii miała charakter prywatny i nie była transmitowana.

Mimo śmierci papieża, w Watykanie nie obowiązywała ani nie obowiązuje żałoba. Jak wyjaśniły władze Stolicy Apostolskiej, taki zabieg stosuje się jedynie w przypadku śmierci urzędującego papieża.

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. o godz. 9:34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej abdykacji, pierwszej w Kościele katolickim od niemal 600 lat. Był 265. papieżem, wcześniej prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Swój pontyfikat sprawował przez niespełna osiem lat - od 19 kwietnia 2015 do 28 lutego 2013 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Papież Benedykt XVI | Pogrzeb | Watykan

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy