Pełna nietykalność i rezydencja w prezencie. Łukaszenka zmienia prawo
Samozwańczy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał nowelizację ustawy o stanowisku, które piastuje. Zmiany gwarantują mu immunitet, dożywotnią ochronę, a także prawo do państwowych nieruchomości, nawet jeśli zdecyduje się zrezygnować. Na odchodne ma dostać również prezent w postaci dodatkowej nieruchomości państwowej.

Zgodnie z informacjami, której pojawiły się na stronie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki wprowadzone zmiany są zgodne z nowelizacją konstytucji i m.in. określają prawa dotyczące głowy państwa i jego rodziny, w tym po rezygnacji z urzędu.
Alaksandr Łukaszenka zmienił prawo o prezydencie Białorusi
Jak informuje Ukraińska Prawda, prezydent Białorusi po rezygnacji będzie objęty dożywotnią ochroną i zostanie mu przyznany immunitet, co oznacza, że "nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za czyny popełnione w związku ze sprawowaniem urzędu prezydenta".
Następcy również nie będą mogli wymagać, by były prezydent i jego rodzina przestali korzystać z mieszkań, lokali usługowych, środków komunikacji i innego mienia, które do nich należało w trakcie prezydentury.
Co więcej, nowe prawo zakłada, że były prezydent ma zagwarantowane "ubezpieczenie życia i zdrowia" z pieniędzy państwa, a także przysługuje mu specjalne świadczenie. "Prezydent po rezygnacji otrzymuje w prezencie nieruchomość państwową" - podaje serwis.
Ustawa o "prezydencie Republiki Białorusi" przewiduje również, że prezydent stoi na czele administracji państwowej i jest delegatem Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego. Może także złożyć wniosek do Zgromadzenia o wysłanie wojsk za granicę w celu "działań wspierających ład międzynarodowy i bezpieczeństwo".
Kto za Łukaszenkę? Lista wymagań dla kandydatów
Zgodnie z nowelizacją ustawy prezydentem Białorusi będzie mogła zostać osoba, która ma co najmniej 40 lat. Kolejnym warunkiem jest mieszkanie w kraju przez co najmniej 20 lat. Na stronie prezydenta Białorusi zaznaczono również, że w wyborach prezydenckich nie będzie mogła startować osoba z obywatelstwem innego państwa, pozwoleniem na pobyt, czy posiadająca dokumenty wystawione przez inne państwa poświadczające o wypłacie świadczeń.
Dotychczasowe prawo zakładało, że kandydować w wyborach prezydenckich może osoba, która ma co najmniej 35 lat i przez 10 lat mieszka na terenie Białorusi. W grudniu projekt zmian wpłynął do niższej izby białoruskiego parlamentu.
Źródła: Ukrainska Prawda, Presidentgov.by
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!