Paszporty Nowej Białorusi do druku. "Umożliwi uznanie przez świat"

Dawid Zdrojewski

Oprac.: Dawid Zdrojewski

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
648
Udostępnij

Białoruska opozycja przebywająca poza krajem rozpoczyna drukowanie paszportów Nowej Białorusi. Ma to umożliwić rozpoczęcie procesu jego formalnego uznania przez państwa świata i organizacje międzynarodowe. Dokumenty mają być odpowiedzią na działania reżimu Alaksandra Łukaszenki wymierzone w emigrantów politycznych i uchodźców.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska Andrzej IwanczukReporter

25 marca białoruska opozycja i diaspora obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Do tego czasu powinny zostać wydrukowane pierwsze wzory paszportu Nowej Białorusi - informuje Biełsat.

Dokumenty mają być drukowane w Wilnie, gdzie za miesiąc ma dotrzeć materiał do ich produkcji. Sam druk ma zająć około trzech tygodni.

Odbiór pierwszej partii pozwoli białoruskiemu rządowi na uchodźstwie rozpocząć proces uznawania alternatywnych paszportów przez państwa i instytucje partnerskie. Jednocześnie tworzony będzie organ wydawania dokumentów.

Paszporty Nowej Białorusi. UE zna projekt

Zamówione materiały mają pozwolić na produkcję 30 tys. paszportów. Nie będą one jednak od razu wydawane potrzebującym - najpierw dokumenty muszą zostać uznane przez władze innych państw.

- Dopiero, jak zostaną uznane przez pierwsze państwa, będziemy mogli przyjmować wnioski od ludzi, przetwarzać je i weryfikować. Bardzo ważne jest dla nas, żeby białoruska społeczność za granicą włączyła się w ten proces - mówi Biełsatowi opozycjonista Waler Kawaleuski.

O projekcie mają wiedzieć zarówno szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. - To oznacza, że praca nad uznaniem paszportu już trwa, choć nie było jeszcze formalnego wniosku o jego uznanie - przekonuje opozycjonista.

Białorusini bez dokumentów tożsamości 

Paszport Nowej Białorusi ma być odpowiedzią na działania reżimu Alaksandra Łukaszenki wymierzone w emigrantów politycznych i uchodźców, których od sfałszowanych wyborów w 2020 roku wyjechało z kraju nawet pół miliona. We wrześniu Łukaszenka wprowadził prawo, które zabroniło wydawania im i przedłużania białoruskich dokumentów w zagranicznych placówkach dyplomatycznych.

W praktyce oznacza to, że Białorusini, których paszport stracił termin ważności, zostali pozbawieni dokumentów potwierdzających tożsamość. Wiadomo o co najmniej 200 przypadkach aresztowań osób, które powróciły na Białoruś w celu wyrobienia nowych dokumentów.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Dworczyk o kandydacie PiS: Trzaskowski też startował z Krakowa
      Dworczyk o kandydacie PiS: Trzaskowski też startował z KrakowaRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      341
      Super
      relevant
      113
      Hahaha
      haha
      124
      Szok
      shock
      21
      Smutny
      sad
      14
      Zły
      angry
      35
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      648
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na