Reklama

​Papież Franciszek rozmawiał z polskimi biskupami. Tematem migranci na granicy z Białorusią

Sytuacja na granicy z Białorusią i potrzeba korytarzy humanitarnych - między innymi o tym z papieżem Franciszkiem rozmawiali w piątek polscy biskupi. Duchowni złożyli wizytę w Watykanie.

Po dwugodzinnej audiencji u papieża biskupi poinformowali, że wśród poruszonych tematów były też kwestie trwającego synodu biskupów na temat synodalności Kościoła oraz nowej ewangelizacji.

To druga z czterech grup biskupów z Polski, składających w październiku tradycyjną wizytę ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich.

O czym polscy biskupi rozmawiali z papieżem Franciszkiem?

Na briefingu audiencję u papieża zrelacjonował dziennikarzom przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podkreślił, że jednym z tematów rozmowy było to, jak odnieść się do sprawy uchodźców i migrantów i jak "zachować godność" tych, którzy są na granicy polsko-białoruskiej.

Reklama

- Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, by dać światło ludziom, którzy znajdują się w tak dramatycznej sytuacji - mówił abp Gądecki.

Czytaj też: Papież Franciszek do Polaków: Nie ma wolności bez odpowiedzialności

Pytany o powtarzany przez papieża postulat apolityczności Kościoła, metropolita poznański oświadczył, że gdy pojawia się pytanie o to, czy Kościół stoi po stronie PiS czy Koalicji Obywatelskiej, odpowiada: "My jako Kościół stoimy po stronie Ewangelii".

- Nie chcielibyśmy być zmanipulowani, by służyć interesom partyjnym - zaznaczył abp Gądecki. Wyraził opinię, że "zła polityka jest po to, żeby dzielić ludzi".

Metropolita w czasie briefingu w Radiu Watykańskim podkreślił, że potrzebny jest mocny głos Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza, gdy jest "zagubione".

Papież Franciszek jest "doskonale poinformowany"

Szef KEP dodał, że rozmawiał z rabinem Michaelem Schudrichem o możliwości wspólnej inicjatywy katolicko-prawosławno-żydowsko- muzułmańskiej, by razem iść do prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawić stanowisko w sprawie migracji. Taki głos jest "jeszcze bardziej cenny" - ocenił abp Gądecki.

Odnosząc się do audiencji u papieża abp poznański zapewnił: "Jesteśmy pod urokiem tego spotkania". Dodał, że minęło ono pod znakiem wolności wypowiedzi i wzajemnej życzliwości.

Zastrzegł, że szczegóły z takich spotkań nie powinny być podawane, dlatego że "rodzą potem interpretacje skrajnie przeciwne".

Spotkanie z papieżem, jak ujawnił metropolita poznański, ukazało jego "niesłychaną znajomość szczegółów życia z naszej ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej".

Czytaj też: Papież Franciszek: Trzeba zmienić coś w Kościele

Metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda również zwrócił uwagę na to, że Franciszek jest doskonale poinformowany, także o tym, co dzieje się w poszczególnych diecezjach.

Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński odnotował, że bardzo ważnym, dodatkowym wydarzeniem wizyty ad limina było spotkanie biskupów z papieskim jałmużnikiem kardynałem Konradem Krajewskim, z którym odwiedzili jedną z noclegowni dla ubogich. Jak podkreślił, bliski współpracownik Franciszka podsunął praktyczne rozwiązania pomocy dla potrzebujących i ubogich.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: biskupi | papież | ​Papież Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama