Reklama

Reklama

Papież Franciszek do Polaków: Nie ma wolności bez odpowiedzialności

- Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania prawdy - powiedział papież Franciszek do Polaków. Podkreślił, że w tym tygodniu przypada m.in. rocznica wyboru świętego Jana Pawła II oraz wspomnienia liturgiczne świętego Jana XXIII, świętej Teresy z Avila i świętej Jadwigi Śląskiej. - Ich życie jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej - dodał.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji w Auli Pawła VI, papież podkreślił, że w tym tygodniu przypadają: rocznica wyboru świętego Jana Pawła II oraz wspomnienia liturgiczne świętego Jana XXIII, świętej Teresy z Avila i świętej Jadwigi Śląskiej.

- Ich życie jest wyrazistym przykładem wolności chrześcijańskiej. Niech doświadczenie tych świętych przypomina wam, że nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. A najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w służbie - dodał Franciszek.

Papież Franciszek o błędach w historii ewangelizacji

W kolejnej katechezie na temat Listu świętego Pawła do Galatów papież mówił, że wolność chrześcijańska nie stoi w sprzeczności z otrzymaną kulturą oraz tradycjami i pozwala otworzyć się na uniwersalizm wiary. - Wizja wolności przedstawiona przez Apostoła Narodów przypomina obowiązek poszanowania pochodzenia kulturowego każdej osoby - wskazał.

Reklama

- Jest wiele pokus, by narzucić własny model życia, jakby był on najbardziej rozwinięty i pożądany. Ileż błędów zostało popełnionych w historii ewangelizacji, gdy chciano narzucić tylko jeden wzorzec kulturowy. Niekiedy nie rezygnowano nawet z przemocy, by doprowadzić do tego, by dominował własny punkt widzenia - przypomniał Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że w ten sposób Kościół pozbawił się bogactwa licznych lokalnych przejawów, które niosą z sobą tradycję kulturową całych ludów. - A to jest właśnie sprzeczne z wolnością chrześcijańską (...) jednolitość jako reguła życia nie jest chrześcijańska (...) Jedność tak, jednolitość nie - dodał.

"Historia się powtarza"

Papież zaznaczył, że także dzisiaj są fundamentaliści, a historia się powtarza.

- Krytyka wobec każdej nowości ewangelicznej nie występuje tylko w naszych dniach, ale ma za sobą długą historię - powiedział.

Franciszek ostrzegł także, że jeśli Kościół będzie mówił językiem z minionych wieków, istnieje ryzyko, że nie zostanie zrozumiany przez młode pokolenia. Wolność chrześcijańska zdaniem papieża "nie ukazuje statycznej wizji życia i kultury, lecz wizję dynamiczną".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje