Reklama

Olaf Scholz przypomina o "historycznej odpowiedzialności Niemiec" za Holokaust

"W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o naszej historycznej odpowiedzialności" - napisał na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz. W centrum tegorocznych obchodów, jak poinformowała niemiecka minister kultury, są osoby prześladowane w czasach narodowego socjalizmu z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.

"Cierpienia sześciu milionów niewinnie zamordowanych Żydów nie zostały zapomniane, podobnie jak cierpienia ocalałych" - napisał w piątek na Twitterze Scholz.

"W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o naszej historycznej odpowiedzialności" - dodał. 

Bundestag w piątek od rana także upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu. Podczas nabożeństwa żałobnego ocalała z Holokaustu Rozette Kats mówiła o swoich doświadczeniach z tego czasu. W uroczystym upamiętnieniu w Bundestagu bierze udział m.in. prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier.

Reklama

W centrum obchodów osoby prześladowane z powodu orientacji seksualnej

- Holokaust spowodował "bezprecedensowy wyłom cywilizacyjny" - podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu niemiecka minister kultury Claudia Roth (Zieloni). - Stał za tym systematyczny aparat zagłady, którego ofiarami padli zwłaszcza Żydzi, co uwidoczniło się dla świata wraz z Auschwitz - dodała minister, informując, że w centrum tegorocznych obchodów znajdą się osoby prześladowane w czasach narodowego socjalizmu z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. 

Jak wyjaśniła Roth, w ciągu 12 lat dyktatury narodowosocjalistycznej osoby te były dyskryminowane i odsuwane na margines, a przez długi czas po zakończeniu II wojny światowej - "wykluczone przez Niemcy z kultury upamiętniającej".

W piątek przedstawiciele rządu wezmą udział w uroczystym upamiętnieniu ofiar Holokaustu w Berlinie - przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, pomniku osób homoseksualnych prześladowanych w czasach narodowego socjalizmu, pomniku "eutanazyjnych" ofiar narodowosocjalistycznych, a także pomniku pomordowanych Sinti i Romów.

78. rocznica wyzwolenia obozu zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. - w tym około 500 dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Holokaust | Olaf Scholz | Niemcy | Auschwitz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy