Nowe porozumienie Rosji i Białorusi. "Cele będzie wyznaczał Mińsk"

Agata Sucharska

Oprac.: Agata Sucharska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
294
Udostępnij

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali porozumienie o wzajemnych gwarancjach bezpieczeństwa. Białoruś ma też otrzymać od Rosji pociski balistyczne średniego zasięgu Oresznik. - Za ustalenie celów będzie odpowiadał jedynie Mińsk - podkreślił Putin.

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka
Władimir Putin i Alaksandr ŁukaszenkaMikhail Metzel/Kremlin PoolAgencja FORUM

Władimir Putin powiedział, że podpisany traktat "umożliwi niezawodną ochronę bezpieczeństwa Rosji i Białorusi, tworząc w ten sposób warunki do dalszego pokojowego i zrównoważonego rozwoju obu państw" - podała agencja Reutera. Rosyjski przywódca zapewnił także Alaksandra Łukaszenkę, że Moskwa może rozmieścić swój system pocisków balistycznych średniego zasięgu Oresznik na Białorusi w drugiej połowie 2025 roku.

Putin w ten sposób odpowiedział na prośbę dyktatora Białorusi, który chce mieć tę broń w swoim kraju. - Skoro podpisaliśmy dziś porozumienie o gwarancjach bezpieczeństwa i o wykorzystaniu do tego wszystkich dostępnych sił i środków, uważam rozmieszczenie takich systemów jak Oriesznik na terytorium Republiki Białorusi za wykonalne - uznał Putin.

Kluczowe porozumienie Rosji i Białorusi. Mińsk dostanie rakiety Oriesznik

Lider Rosji zapowiedział też, że Oriesznik może trafić na Białoruś w drugiej połowie przyszłego roku, gdy wzrośnie seryjna produkcja tych systemów i wejdą one do służby w kremlowskich siłach strategicznych. Według Putina o ustalaniu celów dla pocisków Oresznik na Białorusi będzie decydował jedynie Mińsk.

Oresznik to zdolny do przenoszenia ładunków nuklearnych pocisk balistyczny średniego zasięgu, który został w zeszłym miesiącu użyty przez Rosję do ataku na ukraińskie zakłady zbrojeniowe w Dnieprze.

Broń atomowa została wycofana z Białorusi po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, ale Putin ogłosił w zeszłym roku, że Rosja umieszcza tam taktyczne rakiety nuklearne jako środek odstraszający dla Zachodu.

Rakiety Oresznik zagrażają NATO? "Przechwycenie będzie trudne"

Na temat właściwości rakiet Oresznik na łamach "The Washington Post" wypowiedział się analityk ds. bezpieczeństwa Decker Evelet. Zdaniem amerykańskiego eksperta po użyciu nowej broni przez rosyjską armię wśród wojskowych z krajów NATO pojawiły się poważne obawy o bezpieczeństwo kluczowych obiektów.

Choć w trakcie ostrzału ukraińskiego miasta Dniepr nie użyto ładunku nuklearnego, to w ocenie Deckera Eveleta jeśli doszłoby do ataku na natowskie cele, najprawdopodobniej rosyjska armia zdecydowałaby się na taki krok. - Rakiety Oresznik są w stanie "dostarczyć" do Europy sześć głowic nuklearnych w ciągu około 15-20 minut, a ze względu na prędkość i trajektorię rakiety przechwycenie go będzie niezwykle trudne - zauważa analityk.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebookui komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Pozytywna strona "chwilówek"? Szejna: Zwiększa się konsumpcja
      Pozytywna strona "chwilówek"? Szejna: Zwiększa się konsumpcjaRMF24.plRMF
      Przejdź na