Reklama

Noma. Najlepsza restauracja świata zostanie zamknięta

Restauracja Noma - uznawana w wielu plebiscytach i rankingach za najlepszą na świecie – ma zostać zamknięta. Słynna kopenhaska restauracja planuje zakończyć działalność w obecnej formie pod koniec 2024 r. Następnie ma się zmienić w kulinarne laboratorium.

Lokal otwarto w 2003 r. W prestiżowym rankingu magazynu "Restaurant", który tworzony jest w oparciu o zdanie szefów kuchni, krytyków kulinarnych, restauratorów i smakoszy, kopenhaska restauracja Noma, promująca kuchnię nordycką, była uznawana za najlepszą restaurację świata aż pięciokrotnie

Ostatni raz tytuł ten otrzymała w 2021 r. 

Dania. Uznawana za najlepszą restaurację świata Noma zamyka się

Jak informuje "The Guardian", Noma w obecnej formie przestanie istnieć pod koniec 2024 r. Ma zmienić się w "pionierską" kuchnię testową, zajmującą się kulinarnymi innowacjami oraz szukaniem nowych smaków. 

Reklama

"Kuchnię, która pozwoli na dzielenie się owocami naszej pracy w formie znacznie szerszej niż dotychczas" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie restauracji. 

Właściciele restauracji zapewniają, że celem jest stworzenie instytucji działającej na rzecz przełomu w branży spożywczej oraz jednocześnie zdefiniowanie podstaw działania zespołu restauracyjnego, stworzenie miejsca, gdzie można się uczyć podejmować ryzyko i rozwijać. 

Wiadomo, że nowy koncept kulinarny ma się od czasu do czasu otwierać dla gości. Nowa Noma - w wersji 3.0, ponieważ taką będzie nosiła nazwę - planowana była od dwóch lat. 

"Jeżeli pandemia czegoś nas nauczyła, to tego, jak kruche mogą być nasze marzenia. Jak niesamowicie wyczerpująca i trudna może być branża kulinarna" - podkreślał szef Nomy René Redzepi po przyznaniu jego restauracji tytułu w 2021 r. 

Media zwracają uwagę, że już wtedy Redzepi ujawnił wskazówkę dotyczącą przyszłości Nomy. Mówił wówczas, że jego zespół "spędził ostatnie półtora roku, marząc o czymś". 

Najlepsze restauracje świata

Tymczasem Ranking World Culinary Awards wyłonił najlepsze restauracje na świecie, a także w Polsce. Jeśli chodzi o nasz kraj, to najwyższe miejsce spośród rodzimych lokali zajęła krakowska "Fiorentina".

"Fiorentina" była również nominowana do nagrody głównej. Lokal mieści się przy ulicy Grodzkiej. Jego obecnym szefem kuchni jest Robert Poczwara, doświadczony kucharz, który kulinarne umiejętności szlifował we Włoszech.

"Fiorentina" serwuje kuchnię polską, a także włoską. Jej specjalnością jest wołowina, a menu zmienia się wraz z porami roku. 

Za najlepszą restaurację w Europie uznano słynną włoską "Uliassi". Jest ona zlokalizowana w miejscowości Senigallia w Marchii. 

Z polskich lokali oprócz "Fiorentiny" wyróżniono także inne krakowskie restauracje - "Bottiglieria 1881" i "Zazie Bistro" oraz "Butchery & Wine" z Warszawy.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dania | Kopenhaga | restauracja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy