Skupienie w pracy - jak sobie z tym radzić?
Masz problem z utrzymaniem skupienia podczas wykonywania obowiązków zawodowych? Aby go rozwiązać, powinieneś w pierwszej kolejności zastanowić się, czym może to być spowodowane. Przyczyną trudności w utrzymaniu koncentracji często jest przepracowanie lub prowadzenie niezdrowego trybu życia.

- Jeśli zależy Ci na tym, aby utrzymać odpowiednią koncentrację, to należy wyeliminować czynniki rozpraszające oraz musisz też zadbać o odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych.
- Umiejętność skupienia się w pracy możesz wyćwiczyć dzięki technikom uważności, w tym ćwiczeniom z obszaru medytacji.
- W sytuacji, kiedy nie potrafisz się skupić, zastanów się, czy nie jest to spowodowane prowadzeniem niezdrowego trybu życia - pamiętaj, że Twoja ogólna kondycja wpływa na pracę mózgu.
Zapomnij o rozpraszaczach
Jedną z największych przeszkód, która utrudnia utrzymania skupienia, są tak zwane rozpraszacze. Pod tym pojęciem kryją się dystraktory, czyli czynniki utrudniające skoncentrowanie się na danej czynności. Może to być powiązane z Twoimi codziennymi nawykami, takimi jak częste przeglądanie mediów społecznościowych czy odpowiadanie na sms-y od znajomych. Wiele osób traci czas na sprawdzanie powiadomień z różnych aplikacji, które pojawiają się na telefonie. W ten sposób łatwo zaburzyć koncentrację, co negatywnie wpływa na wydajność pracy. Najlepiej w takiej sytuacji na czas wykonywania obowiązków zawodowych po prostu wyciszyć telefon (o ile jest to możliwe) i zablokować niektóre portale, aby móc się skupić.
Interesuje Cię praca w Opolu? Sprawdź oferty na Pracuj.pl
Zadbaj o odpowiednie warunki do pracy
Czy wiesz, że na odpowiednie skupienie podczas realizacji powierzonych zadań wpływają także warunki pracy? Czasami problemem może być niewygodne krzesło, nieodpowiednia wysokość biurka czy też niedostateczne oświetlenie przestrzeni roboczej. Właśnie dlatego tak ważne jest znalezienie przyczyny Twoich problemów ze skupieniem. Być może wystarczy zmienić stanowisko pracy, aby utrzymywać koncentrację na wysokim poziomie.
Ćwicz techniki uważności
Co więcej, jeśli masz problem z utrzymaniem skupienia w pracy, powinieneś zacząć ćwiczyć techniki uważności. W ten sposób z dużo większą łatwością skoncentrujesz się na konkretnym zadaniu, skutecznie stymulując mózg do wykonania intensywnej pracy. Przykładem takiego ćwiczenia jest na przykład skupienie uwagi na danym przedmiocie. Możesz wybrać długopis, kartkę papieru czy telefon komórkowy, próbując w myślach dokładnie go opisać. Zwracają przy tym uwagę na kształt, kolor czy fakturę, w ten sposób uda Ci się skoncentrować na tym konkretnym zadaniu i oczyścić swój umysł. Innym ćwiczeniem może być jednominutowa medytacja. Wystarczy, że choć na chwilę zamkniesz oczy i weźmiesz głęboki oddech, aby uspokoić gonitwę myśli i odzyskać skupienie.
Chcesz zdobyć pracę IT w Jaworznie? Przekonaj się, jak wiele firm prowadzi obecnie rekrutację i wyślij aplikację na wybrane stanowisko!
Pamiętaj o prowadzeniu zdrowego trybu życia
Osoby, które prowadzą zdrowy tryb życia, znacznie łatwiej utrzymują w pracy skupienie na wysokim poziomie. Jeśli nie dbasz o regularny odpoczynek i często zmagasz się z niedoborem snu, musisz liczyć się z problemami z koncentracją. Aby im zapobiec, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad zdrowego trybu życia, pamiętając o regularnym wysypianiu się. Dla kondycji Twojego mózgu ważna jest także aktywność fizyczna - nawet krótki trening wystarczy, aby dotlenić organizm, zwiększyć jego wydolność i wpłynąć na funkcje poznawcze. Pamiętaj także o przestrzeganiu zdrowej diety, bogatej w witaminy i minerały stymulujące pracę mózgu.
Zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy w Mielcu? Przejrzyj zatem dostępne online ogłoszenia i zdecyduj się na wysłanie CV.
Podsumowanie
Utrzymanie skupienia na jak najwyższym poziomie jest kluczem do wydajności w realizacji obowiązków zawodowych. Postaraj się zatem wyeliminować czynniki rozpraszające Twoją koncentrację i zadbaj o komfortową przestrzeń do pracy. Nie zapomnij także o prowadzeniu zdrowego trybu życia, ponieważ od ogólnej kondycji organizmu zależy również funkcjonowanie mózgu.
Artykuł sponsorowany