Reklama

Reklama

Morawiecki: Zależy nam, aby wszystkie kraje naszego regionu były dobrze skomunikowane

- Zależy nam, aby kraje naszego regionu mogły współpracować z krajami skandynawskimi w ramach jednej platformy - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Szef polskiego rządu podkreślił także, że zależy mu, "aby nasze kraje były ze sobą dobrze skomunikowane".

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w 12. Dorocznym Forum Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego, które odbywa się na Litwie.

- Łączność w szerokim rozumienia tego słowa jest istotna. Dodałbym do tego połączenia poprzez infrastrukturę, nad którą pracujemy w ramach Trójmorza. Chcemy, abyśmy mogli współpracować w ramach jednej platformy z krajami skandynawskimi i jednocześnie chcemy, aby nasze kraje były ze sobą dobrze skomunikowane - powiedział premier.

"Dwie symboliczne autostrady"

Dodał, że sposobem na skomunikowanie krajów naszego regionu Europy są Via Baltica i Via Carpatia.

Reklama

- To są dwie symboliczne autostrady, które umożliwia lepszą wymianę handlową między Finlandią a Grecją w wymiarze, który obecnie nie istnieje - powiedział premier. Dodał, że nie wszystkie z państw leżących nad Morzem Bałtyckim pracują nad pokojową strategią.

- Jeden z naszych sąsiadów, który ma połączenie z Morzem Bałtyckim, nie pracuje nad pokojową strategią, ale stara się zniszczyć pokojową współpracę. Trzeba pracować nad wspólnymi projektami i strategiami, ale trzeba jednak skupić się na tym, co najważniejsze tu i teraz, czyli na aspektach twardego bezpieczeństwa - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje