Reklama

Reklama

Piotr Müller: Rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, "sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań".

"Premier Mateusz Morawiecki wprowadził do jutrzejszego porządku obrad Rady Ministrów kwestię przedłużenia stanu wyjątkowego. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest nadal bardzo poważna i wymaga szczególnych działań" - napisał Müller na Twitterze.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział wcześniej, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

- Jeżeli żołnierz białoruski mierzy do naszego żołnierza z broni długiej, przeładowuje tę broń, po drugiej stronie nasz funkcjonariusz może myśleć, że padnie strzał. Póki co ten strzał nie pada (...) Jeżeli rzucane są petardy w kierunku naszych żołnierzy, którzy rozstawiają zapory na granicy, jeżeli wykłada się jakieś pakunki, nie wiadomo co zawierające, potem gwałtownie ten żołnierz odbiega, sugerując, że za chwilę nastąpi wybuch - z takimi sytuacjami mamy codziennie do czynienia - mówił szef MSWiA.

Reklama

- Te sytuacje powodują, że jako odpowiedzialny za bezpieczeństwo naszej granicy minister spraw wewnętrznych będę składał Radzie Ministrów rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego - zapowiedział.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, które rozpoczęły się 10 września. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama