Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Mieszkańcy Grenlandii odpowiadają Trumpowi. Jednoznaczne wyniki sondażu
Zdecydowana większość, bo 85 proc. Grenlandczyków, jest przeciwna przyłączenia do Stanów Zjednoczonych - wynika z sondażu pracowni Verian na zlecenie duńskiej gazety "Berlingske". Stanowisko mieszkańców wyspy przeczy tym samym wypowiedziom prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapewniał, że Grenadyjczycy starają się o przyłączenie do jego kraju. Taką chęć deklaruje jedynie 6 proc. ankietowanych.
![Donald Trump zapowiada chęć kupna Grenlandii](https://i.iplsc.com/-/000KIM2B6C6TP128-C461-F4.webp)
- Wkrótce staniemy się dużym krajem, w niezbyt odległej przyszłości, miło to będzie zobaczyć. Wiecie, przez lata mieliśmy ten sam rozmiar, co do metra kwadratowego - a tak właściwie to pewnie zmniejszyliśmy się - ale już wkrótce możemy się stać większym krajem - mówił Donald Trump podczas ubiegłotygodniowego wiecu mającego stanowić podziękowanie za jego wyborcze zwycięstwo w Nevadzie.
To nawiązanie do jego głośnych słów, gdy jeszcze jako prezydent elekt zapowiadał pozyskanie nowych terytoriów dla USA. Po wygranych wyborach Trump mówił o przyłączeniu do Stanów Kanady, przejęciu kontroli nad Kanałem Panamskim, a także o kupnie Grenlandii.
Amerykański prezydent nie wykluczył przy tym użycia siły lub ekonomicznej presji wobec Danii w postaci ceł. Oznajmił, że nie jest wcale pewne, czy Dania posiada prawa do Grenlandii. Podkreślił również, że to właśnie tego chce 57 tys. mieszkańców największej wyspy świata.
Na jego słowa w sposób zdecydowany zareagował zarówno rząd Danii, jak i premier Grenlandii. - Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył Mute Egede.
Donald Trump chce Grenlandii. Sondaż
Duńska gazeta "Berlingske" postanowiła sprawdzić, jak na zakusy Donalda Trumpa w sprawie Grenlandii reagują sami mieszkańcy wyspy. Według przeprowadzonego tam sondażu jedynie 6 proc. Grenlandczyków opowiada się za przyłączeniem do Stanów Zjednoczonych.
Jednocześnie 85 proc. z nich jest temu zdecydowanie przeciwna. Odsetek osób niezdecydowanych wyniósł 9 proc.
Sondaż pokazał także, że prawie połowa Grenlandczyków widzi realne zagrożenie w zapowiedziach Donalda Trumpa.
Grenlandia: Sondaż o przyszłości wyspy. "Obala narrację Trumpa"
W amerykańskich mediach cytowano już sondaż, który wykazał, że 57 proc. Grenlandczyków chciało być częścią Stanów Zjednoczonych. Badanie to odbiło się głośnym echem m.in. w rosyjskich mediach propagandowych - powoływano się na nie ponad 300 razy.
Zdaniem politologów wyniki sondażu duńskiej gazety obalają narrację Donalda Trumpa o Grenlandii, która rzekomo chce być amerykańska.
- W porównaniu z tym, co powiedział wcześniej Donald Trump, jest to bardzo wyraźny dowód na to, że rzeczywistość jest inna - komentuje Kasper Møller Hansen, ekspert ds. wyborów i profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Kopenhadze.
Sondaż przeprowadzono w dniach 22-26 stycznia na próbie 497 obywateli Grenlandii w wieku powyżej 18 lat. Zleceniodawcą była "Berlingske" - jedna z wiodących duńskich gazet ogólnokrajowych, będącą jedną z najstarszych na świecie. Została założona w 1749 roku.
Grenlandia: Mieszkańcy wyspy chcą niepodległości
Grenlandia jest częścią królestwa Danii od 600 lat, a od 1979 roku cieszy się szeroką autonomią względem władz w Kopenhadze, którą z kolei poszerzono po referendum w 2008 roku. Dania odpowiada za jej obronność i stosunki zewnętrzne. Na wyspie znajduje się amerykańska baza wojskowa Qaanaaq.
Grenlandia jest w około 90 proc. zamieszkana przez rdzenną ludność wyspy, Inuitów. Na wyspie od lat wzrastają tendencje niepodległościowe.
W pierwszych dniach 2025 roku premier Mute Egede powtórzył swoje argumenty na rzecz niepodległości od Danii, mówiąc w noworocznym przemówieniu, że chce, aby Grenlandia uwolniła się od "kajdan kolonializmu", aby kształtować własną przyszłość. Nie wspomniał jednak o USA.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!