Reklama

Reklama

Media w USA: Trump chciał, by jego dowódcy byli jak generałowie Hitlera

Donald Trump w czasie swojej prezydentury narzekał na dowódców wojskowych, zastanawiając się dlaczego nie mogą być jak generałowie III Rzeszy - wynika z tekstu magazynu "New Yorker". Artykuł wywołał w Stanach Zjednoczonych niemałe poruszenie. Oprócz kontrowersyjnych słów byłego prezydenta USA, w tekście zostały ujawnione kulisy pracy amerykańskiego wojskowego Marka Milleya, który chciał powstrzymać niebezpieczne - jego zdaniem - plany ówczesnej głowy państwa.

Tekst jest fragmentem niewydanej jeszcze książki "The Divider", autorstwa dziennikarzy Susan Glasser i Petera Bakera. W artykule znalazła się m.in. pełna treść niewysłanego listu przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, gen. Marka Milleya, w którym miał ogłosić swoją rezygnację.

"Uważam, że czyni pan wielkie i nieodwracalne szkody dla naszego kraju. Uważam, że poczynił pan zdecydowane wysiłki, by upolitycznić wojsko Stanów Zjednoczonych" - napisał wojskowy. 

W liście napisanym niedługo po tym, jak Trump użył Gwardii Narodowej do rozpędzenia antypolicyjnych i antyrasistowskich demonstracji pod Białym Domem, Milley oskarżał też ówczesnego prezydenta o używanie wojska do "wytwarzania strachu w umysłach ludzi" oraz "rujnowania porządku międzynarodowego" zbudowanego po II wojnie światowej.

Reklama

"Ameryka była bliska zamachu stanu"

Ostatecznie Milley - wybrany do swojej roli osobiście przez Trumpa kilka miesięcy wcześniej - został przekonany przez innych, by nie składać dymisji.

"P....ę to. Po prostu będę z nim walczył" - miał powiedzieć generał. 

Tekst opisuje m.in. próby powstrzymania natychmiastowego wyjścia wojsk z Afganistanu, całkowitego wycofania sił USA z Niemiec, a także zapewnienia pokojowego przekazania władzy po przegranych przez Trumpa wyborach i uniknięcia możliwego puczu. Milley miał w tym celu odbywać codzienne rozmowy m.in. z ówczesnym sekretarzem stanu Michaelem Pompeo. Dziennikarze przytaczają też opinię generała, który po wydarzeniach 6 stycznia i szturmie na Kapitol miał stwierdzić, że Ameryka była blisko zamachu stanu.

"Wyobrażasz sobie, co mogłaby zrobić znacznie zdolniejsza grupa ludzi?" - dziennikarze cytują Milleya.

Trump narzekał na swoich dowódców. Chciał, by byli jak generałowe III Rzeszy

Tekst opisuje również utarczki Trumpa z gen. Johnem Kellym, który pełnił rolę szefa personelu Białego Domu. W jednej z opisywanych anegdot, Trump miał narzekać na podległych mu dowódców, zastanawiając się głośno "dlaczego nie mogą być jak niemieccy generałowie z II wojny światowej". Kiedy Kelly w odpowiedzi stwierdził, że generałowie Hitlera trzykrotnie próbowali go zabić, Trump miał powiedzieć: "Nie, nie, nie, oni byli wobec niego totalnie lojalni".

Artykuł wywołał w Waszyngtonie spore poruszenie, w tym debatę na temat roli Milleya, który wciąż pełni funkcję najwyższego rangą generała w USA - i tego, czy nie przekroczył norm cywilnej kontroli nad wojskiem. Była urzędniczka Pentagonu Kori Schake powiedziała portalowi Politico, że zamierza wykorzystać artykuł w zajęciach ze studentami.

"Zadaniem na egzaminie będzie zidentyfikowanie liczby norm złamanych przez gen. Milleya w trakcie tej historii" - powiedziała Kori Schake.

Do tekstu odniósł się były prezydent USA. Donald Trump powiedział w oświadczeniu przesłanym "New Yorkerowi", że krytykujący go wojskowi "byli bardzo nieutalentowanymi ludźmi". Zaznaczył, że kiedy zdał sobie z tego sprawę, przestał na nich polegać.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy