Reklama

Reklama

Mark Brzezinski zaprzysiężony na ambasadora USA w Polsce

Wiceprezydent USA Kamala Harris wręczyła w środę Markowi Brzezinskiemu nominację na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. To oznacza, że wkrótce amerykańską placówką w naszym kraju przystanie kierować Bix Aliu, jej obecny chargé d'affaires. Przed tym wydarzeniem Brzezinski ujawnił, czym zamierza zajmować się po objęciu stanowiska.

Zaprzysiężenie Marka Brzezinskiego na ambasadora USA w Polsce zorganizowano w środę w Białym Domu. Oficjalną nominację wręczyła mu wiceprezydent Kamala Harris. Brzezinski przysięgał na Biblię trzymaną przez jego córkę Aurorę oraz siostrę Mikę.

Zgodę, by to on stanął na czele amerykańskiej dyplomacji w naszym państwie, wydał senat USA w połowie grudnia. Kilka dni później Mark Brzezinski spotkał się z Markiem Magierowskim - ambasadorem RP w Stanach Zjednoczonych.

"Nasi dwaj nowi Ambasadorowie po pierwszym spotkaniu w Waszyngtonie, gotowi do pracy, aby dalej wzmacniać i intensyfikować nasze historycznie silne, obustronne więzi! Powodzenia dla Was obu" - pisał wówczas Bix Aliu, który do czasu przyjazdu Brzezinskiego do Polski, kieruje amerykańską placówką.

Reklama

Brzezinski w Polsce chce promować praworządność i prawa osób LGBTQI

1 grudnia Mark Brzezinski mówił w Senacie USA, że "w jego rodzinie słowa 'Niech żyje Polska' i 'Jeszcze Polska nie zginęła' coś znaczyły: wspólne wartości i gotowość do ich obrony".

Zapewniał wówczas, iż będzie kontynuował promocję praworządności, praw podstawowych i praw człowieka, w tym osób LGBTQI". W kontaktach z polskim rządem obiecał też poruszać temat wolności mediów.

Mark Brzezinski - kim jest nowy ambasador USA w Polsce?

Mark Brzezinski za kadencji Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Wcześniej m.in. dyrektorował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, zajmując się tematyką Rosji, gdy lokatorem Białego Domu był Bill Clinton. 

Z kolei w 2020 roku, gdy o prezydenturę w USA zmagali się Joe Biden oraz Donald Trump, doradzał pierwszemu z kandydatów.

Brzezinski zna języki polski i francuski, a trzynaście lat temu odznaczono go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, polsko-amerykańskiego politologa, który w latach 1977-1981 doradzał prezydentowi USA Jimmy'emu Carterowi w kwestiach bezpieczeństwa. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy