Reklama

Barack Obama

Barack Obama /AFP
  • Data urodzenia:

    04.08.1961

  • Miejsce urodzenia:

    Honolulu

  • Kraj urodzenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

  • Należy do:

Barack Obama to amerykański prawnik i polityk, demokrata. Senator ze stanu Illinois, 44. prezydent Stanów Zjednoczonych. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009. Dwukrotnie wybierany Człowiekiem Roku tygodnika „Time” - w 2008 oraz 2012. Wraz z żoną Michelle założyli w 2014 roku Obama Foundation.

Barack Obama — wykształcenie

Jako dziecko Obama spędził 4 lata w Dżakarcie, gdzie pracował jego ojczym. Uczęszczał do tamtejszych szkół, dzięki czemu płynnie mówił po indonezyjsku. W latach 1971-1979 był uczniem Punahou School w Honolulu. Po jej zakończeniu przeniósł się do Los Angeles, by studiować w Occidental College. Ukończył studia na kierunku politologia ze specjalnością stosunki międzynarodowe i literatura angielska w 1983 roku. Jesienią 1988 roku zapisał się na Harvard Law School, którą ukończył w 1991 roku.

Barack Obama — kariera polityczna

W latach 1992-2004 Barack Obama był wykładowcą prawa konstytucyjnego na University of Chicago Law School: do 1996 roku jako wykładowca, a od 1996 roku jako starszy wykładowca. Równolegle w latach 1993-1996 był współpracownikiem w kancelarii Davis, Miner, Barnhill & Galland, a następnie od 1996 do 2004 roku — radcą prawnym.

W 1996 roku Obama został wybrany do Senatu Illinois, dwa lata później został ponownie wybrany do wyższej izby Zgromadzenia Ogólnego Illinois. W listopadzie 2004 roku uzyskał elekcję do Senatu USA.

10 lutego 2007 roku Barack Obama ogłosił, że zamierza startować w wyborach prezydenckich. W wewnątrz partyjnych prawyborach pokonał senator Hilary Clinton, natomiast w wyborach ogólnokrajowych pokonał senatora Partii Republikańskiej — Johna McCaina. 6 listopada 2012 roku pokonał byłego gubernatora Massachusetts, Mitta Romneya, uzyskując reelekcję prezydencką.

20 stycznia 2017 roku Obama oficjalnie zakończył swoją drugą kadencję jak prezydent USA. Zajmuje się prowadzeniem Fundacji Baracka Obamy, a także aktywnie komentuje wydarzenia polityczne. W prawyborach Partii Demokratycznej, a także w wyborach ogólnokrajowych w 2020 roku poparł swojego wiceprezydenta — Joe Bidena.

Barack Obama — życie prywatne

Od 3 października 1992 roku Obama jest żonaty z Michelle. Para ma dwójkę dzieci — Malię Ann (1998) oraz Natashę (2001). Obama jest protestanckim chrześcijaninem. Jego ojciec — Barack Obama Sr. — pochodzi z Kenii, natomiast matka z Wichita w stanie Kansas.
Barack Obama jest wielkim fanem sportu. Kibicuje Chicago White Sox (baseball) oraz Chicago Bears (futbol amerykański). Osobiście bardzo lubi grać w koszykówkę.

Barack Obama — poglądy

Obama deklaruje, że jest chrześcijaninem. Najważniejszym elementem prezydentury Baracka Obamy było wprowadzenie w życie Obamacare, czyli reformy systemu opieki zdrowotnej. Jest zwolennikiem uniezależnienia się od ropy naftowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. W jego programie wyborczym znajdowały się pomysły zmniejszenia podatków dla biedniejszych i starszych obywateli oraz podniesienie ich dla bogatszych. Obama był przeciwnikiem wojny w Iraku i za jego prezydentury wojska amerykańskie zostały wycofane z tego kraju.

Temat Barack Obama znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo