Reklama

Mark Brzezinski

Wtorek, 17 października 2023 (09:34)AktualizacjaWtorek, 17 października 2023 (14:03)

Mark Brzezinski to amerykański prawnik i dyplomata. Były ambasador USA w Szwecji. Od 2022 r. jest ambasadorem USA w Polsce.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski/Mateusz Grochocki/East News

Mark Brzezinski

Mark Brzezinski - wykształcenie

Mark Brzezinski jest absolwentem Dartmouth College w stanie New Hampshire w USA. Uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na University of Virginia School of Law i doktora nauk politycznych na Oxford University za rozprawę o przeobrażeniach konstytucjonalnych w Polsce. W 1991 r. w ramach programu Fulbrighta jako stypendysta po raz pierwszy przyjechał do Polski.

Mark Brzezinski - działalność polityczna

W latach 1999-2001 Mark Brzezinski był doradcą do spraw Europy Wschodniej, dyrektorem do spraw Bałkanów oraz dyrektorem Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Billa Clintona. W czasie, kiedy prezydentem USA był George Bush, Mark Brzezinski prowadził prywatną praktykę prawniczą.

W 2008 r. podczas kampanii wyborczej Mark Brzezinski był doradcą Baracka Obamy. W 2010 roku został powołany do Rady do spraw Stypendiów Zagranicznych Fulbrighta przy Departamencie Stanu.

W 2011 r. został mianowany na ambasadora USA w Szwecji i pełnił tę funkcję do 2015 r.

Mark Brzezinski - ambasador USA w Polsce

W 2021 r. Mar Brzezinski został powołany na stanowisko ambasadora USA w Warszawie. Nie mógł jednak objąć tej funkcji przez kilka miesięcy, ponieważ polski rząd nie chciał udzielić mu dyplomatycznej zgody na objęcie stanowiska ambasadora. Powodem było to, że Mark Brzezinski miał polskie obywatelstwo jako syn Zbigniewa Brzezińskiego. W związku z tym, według polskiego rządu - Mark Brzezinski nie mógł być ambasadorem obcego państwa w Polsce. Wyjście w tej sytuacji znaleziono, sięgając do umowy z czasów PRL pomiędzy krajami socjalistycznymi o unikaniu podwójnego obywatelstwa krajów ówczesnego bloku wschodniego. Na podstawie tej umowy Brzezinskiego uznano za Czecha.

4 sierpnia 2021 r. Biały Dom ogłosił Brzezinskiego ambasadorem w Polsce, a 18 grudnia 2021 r. Senat USA zatwierdził ten wybór. 19 stycznia 2022 r. Brzezinski został zaprzysiężony na amerykańskiego ambasadora w Polsce przez wiceprezydent Kamalę Harris. Oficjalnie zaczął pełnić funkcję ambasadora USA w naszym kraju w lutym 2022 r., kiedy podczas uroczystości w Belwederze złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Mark Brzezinski - życie prywatne

Matką Marka Brzezinskiego była Emilie Benes Brzeziński - wnuczka byłego prezydenta Czechosłowacji, a ojcem - doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera - urodzony w Polsce Zbigniew Brzeziński

Mark Brzezinski jest wnukiem polskiego dyplomaty Tadeusza Brzezinskiego. Jego siostrą jest współgospodyni porannego talk show telewizji MSNBC Morning Joe - Mika Brzezinski, a bratem ekspert wojskowy Ian Brzezinski.

Aktualnie Mark Brzezinski jest rozwiedziony. Jego pierwszą żoną była Carolyn M. Campbell

Od 2008 do 2022 r. był żonaty z Natalią Lopatniuk, z tego związku ma córkę Aurorę.

Mark Brzezinski - Wiadomości

Środa, 15 marca 2023 (17:57)
Jak wynika z informacji Kancelarii Prezydenta, szef CIA odwiedził Polskę i spotkał się z Andrzejem Dudą. Nie wiadomo, czy rozmowa między Williamem Burnsem a prezydentem miała miejsce w środę....
Wtorek, 21 lutego 2023 (20:16)
Stali w długiej kolejce, a potem czekali niekiedy przez kilka godzin, by uczestniczyć w "historycznym wydarzeniu", jak nazwali przemówienie prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Polacy, z którymi...

Mark Brzezinski - Wideo