Reklama

Reklama

Kreml uznał Chodorkowskiego i Kasparowa za "agentów zagranicznych"

Jeden z najbardziej prominentnych krytyków Kremla Michaił Chodorkowski i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow zostali uznani przez Moskwę za "agentów zagranicznych". O umieszczeniu ich na czarnej liście rosyjskiego resortu sprawiedliwości poinformowała państwowa agencja informacyjna ITAR-TASS.

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło ich na odpowiedniej liście - donosi rosyjska agencja. 59-letni Kasparow i 58-letni Chodorkowski finansowali swoją działalność ze "źródeł" w Ukrainie - uzasadnił resort w zaktualizowanej wersji swojej listy "agentów zagranicznych".

W 2004 r. Chodorkowski był uważany za najbogatszego człowieka w Rosji. Kiedy zaczął krytykować politykę Kremla, został oskarżony o korupcję i skazany na dziewięć lat więzienia. Został zwolniony w 2013 r. i od tego czasu mieszka za granicą.

Krytycy określani mianem "agentów"

Klasyfikacja "agent zagraniczny" przypomina zniesławianie krytyków w Związku Radzieckim jako "wrogów ludu" i jest powszechnie stosowana wobec polityków opozycyjnych, a także dziennikarzy i działaczy praw człowieka krytycznych wobec reżimu Władimira Putina. Kreml zarzuca im, że ich działalność jest finansowana z zagranicy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama