Reklama

Reklama

Komisja Europejska przyznała 31 mln euro dla czterech polskich województw

Z programu REACT-EU do Polski trafi 31 mln euro. Wypłatę środków, w tym przesunięcie części z nich na pomoc uchodźcom z Ukrainy, zatwierdziła Komisja Europejska. REACT-EU powstał w Unii Europejskiej, aby niwelować skutki pandemii COVID-19.

W reakcji na pandemię koronawirusa KE uruchomiła plan naprawy unijnej gospodarki. Jednym z największych programów w ramach tego planu, o wartości 50,6 mld euro, jest REACT-EU. Środki mają trafiać m.in. na inwestycje w cyfryzację i ekologię, w infrastrukturę i usługi (np. służbę zdrowia, turystykę), jak również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę KE nie znalazła w budżecie unijnym żadnych nowych środków, które mogłyby trafić do krajów UE przyjmujących miliony uchodźców z Ukrainy. Komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn na posiedzeniu komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego informował, że nie sądzi, aby w ramach obecnego budżetu można było stworzyć taki instrument, który byłby wystarczającą odpowiedzią na obecny kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie.

Reklama

Dlatego KE proponuje, aby część środków przyznanych krajom z REACT-EU przeznaczyły one na pomoc uchodźcom.

W czwartek KE poinformowała, że zatwierdziła inwestycje w wysokości ponad 31 mln euro na rzecz czterech polskich regionów "w celu wzmocnienia ich gospodarki oraz infrastruktury zdrowotnej i społecznej", a także środków na "przyjęcie osób uciekających przed wojną na Ukrainie".

Miliony dla czterech województw

Województwo śląskie otrzyma 12 mln euro na poprawę cyfryzacji regionu, zwiększenie efektywności energetycznej, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz rozwój gospodarki niskoemisyjnej.

Województwo zachodniopomorskie otrzyma ponad 3 mln euro na wsparcie władz lokalnych i organizacji pozarządowych na projekty związane z dostosowaniem istniejącej infrastruktury w celu zapewnienia osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie odpowiednich warunków, w tym społecznych i życiowych".

Prawie 16 mln euro trafi do województwa lubelskiego na interwencje w zakresie produkcji zielonej energii, cyfryzacji i efektywności energetycznej budynków w sektorze zdrowia.

Województwo podkarpackie otrzyma 10 mln euro na projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, na wsparcie izolacji cieplnej i modernizacji budynków górskich służb ratunkowych oraz na wspieranie uchodźców z Ukrainy poprzez inwestycje w mieszkania chronione.

Od marca KE wypłaciła państwom członkowskim 3,5 mld euro płatności zaliczkowych w ramach REACT-EU. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy